Drodzy Czytelnicy, nasz okładkowy gość – lek. wet. Waldemar Szczurek reprezentuje specjalistyczną praktyką weterynaryjną, z olbrzymim doświadczeniem. Jego codzienna praca polega na kompleksowym doradztwie w zakresie prewencji, profilaktyki i zwalczania chorób trzody chlewnej, a także żywienia, zoohigieny, zootechniki i ekonomii. Na naszych łamach dzieli się obserwacjami terenowymi dotyczącymi jednostki chorobowej, która wciąż powoduje duże straty ekonomiczne w produkcji trzody chlewnej, zwanej rozrostowym zapaleniem jelit (proliferative enteropathy, PE), określanej również jako zapalenie jelita biodrowego (ileitis). Choroba ta w wielu stadach ma przebieg podkliniczny, często zupełnie bezobjawowy, a straty wynikają przede wszystkim ze słabego wykorzystania paszy, obniżonych przyrostów dobowych oraz upadków. Co ważne, chorobę tę stwierdza się zarówno w fermach o niskim statusie zdrowia i utrzymania świń, jak również w obiektach o wysokim statusie. Zapraszam też do lektury tekstów innych hyopatologów, których obecność na naszych łamach jest możliwa dzięki współpracy redakcji z międzynarodowym portalem 3trzy3. Dr n. wet. Artur Jabłoński oraz dr n. wet. Marian Porowski opisali przypadki nagłych padnięć oraz obrzęków u świń w różnym wieku, a zagraniczna autorka – prof. Elisabeth Grosse Beilage opisała problem nagłego wzrostu liczby martwo urodzonych prosiąt i zwiększonej śmiertelności osesków. Państwa uwadze polecam także książkę, która ukazała się nakładem naszego Wydawnictwa, autorstwa Jerzego Ziętka i wsp. pt. „Choroby zakaźne cieląt”. Celem tej publikacji jest przedstawienie problemów związanych z odpornością, diagnostyką, profilaktyką i terapią najczęściej występujących chorób zakaźnych cieląt. W książce autorzy opisali nie tylko choroby wywołane przez organizmy prokariotyczne, ale także choroby pasożytnicze i grzybicze. Zapraszam na naszą stronę internetową: www. dlaspecjalistow.pl, gdzie można zakupić tę pozycję.
Program "Zero tolerancji", budowa Centrum Patologii i Terapii Zwierząt w Lublinie oraz list prof dr hab. Romualda Zabielskiego - te interesujące informacje właśnie tutaj!
Rozrostowe zapalenie jelit świń (Porcine Proliferative Enteropathy) zwane również adenomatozą jelitową świń lub ileitis jest jedną z chorób powodujących duże straty ekonomiczne w produkcji trzody chlewnej. Straty wynikają ze słabego wykorzystania paszy, obniżonych przyrostów dobowych oraz upadków. W wielu stadach adenomatoza ma przebieg podkliniczny, często zupełnie bezobjawowy.
Bakterie z rodzaju Clostridium to bezwzględnie beztlenowe, Gram-dodatnie laseczki, mogące wytwarzać przetrwalniki. Rodzaj ten obejmuje dziesiątki gatunków drobnoustrojów powszechnie występujących przede wszystkim w glebie, wodzie, ściekach, ale także w przewodzie pokarmowym ludzi i zwierząt. Większość bakterii z tego rodzaju to saprofity, a tylko niektóre mają właściwości chorobotwórcze.
Pleuropneumonia jest bakteryjną chorobą układu oddechowego świń. Jest to infekcja powszechnie występująca w polskich stadach, zwłaszcza w rejonach, w których prowadzony jest intensywny chów świń. Wzrost częstotliwości zachorowań notuje się w okresach jesiennozimowym i zimowowiosennym.
Zapalenie gruczołu mlekowego (mastitis), macicy (metritis) i bezmleczność poporodowa (agalactiae) to często występujące problemy zarówno w gospodarstwach małych, jak i dużych.
Kulawizny u loch są, tuż po problemach w rozrodzie, najważniejszą przyczyną ich brakowań z dalszej hodowli. Najwięcej przypadków obserwuje się w okresie od odsadzenia do momentu porodu.
Stado podstawowe liczyło 250 loch. Chlewnia produkowała materiał zarodowy w związku z tym wszystkie loszki kwalifikowane jako przyszłe matki były utrzymywane do osiągnięcia 100 kg masy ciała. Knurki oraz nie rokujące loszki po odsadzeniu były sprzedawane na fermę tuczu.
Właściciel fermy zgłosił problem dotyczący większej niż zwykle śmiertelności osesków w ostatnich dwóch grupach technologicznych. U ostatniej grupy zaobserwowano również zwiększoną liczbę martwo urodzonych prosiąt.
Prosięta rodzą się immunokompetentne, tzn. zdolne do odpowiedzi immunologicznej. Pomimo tego są one de facto bezbronne wobec czynników patogennych obecnych w środowisku, na które są eksponowane po urodzeniu. Z tego powodu, aby mogły one przeżyć i prawidłowo się rozwijać potrzebują dodatkowej ochrony.
U krów rozwój pęcherzyków jajnikowych nie jest przypadkowy. Powrót regularnej aktywności jajników jest ważnym momentem okresu poporodowego dla krowy mlecznej. Aktywność jajników określa odsetek krów, które zostaną unasienione w optymalnym terminie, tj. 50 do 90 dni po wycieleniu, a przez to wpływa na uzyskanie optymalnej plenności.
Brodawczyca skóry u bydła (Bovine papillomatosis, BPV) jest chorobą wirusową charakteryzującą się pojawieniem się na skórze tułowia, podbrzusza, okolic krocza, na strzykach, a rzadziej na skórze pokrywającej pozostałe części gruczołu mlekowego różnej wielkości i kształtu brodawek (verruca, papilla). Zmiany chorobowe mogą dotyczyć również błon śluzowych jamy ustnej, pochwy i prącia.
Zapalenie gruczołu mlekowego u krów (mastitis) może powstawać zarówno na tle niezakaźnym, jak i zakaźnym z udziałem różnych drobnoustrojów chorobotwórczych. W roli czynników zakaźnych opisano ponad 150 gatunków bakterii, grzybów, mykoplazm, wirusów oraz alg. Wśród wymienionych drobnoustrojów na plan pierwszy wysuwają się zakażenia bakteryjne, stanowiące około 90% infekcji wymienia.
Wiele chorób zwierząt wynika bezpośrednio lub pośrednio z niewłaściwego żywienia. Dlatego dystrybucja pasz, szczególnie pasz specjalistycznych i leczniczych, przez lekarzy weterynarii oraz podstawowe doradztwo żywieniowe mogą być dobrym uzupełnieniem oferty dla hodowców i producentów zwierząt gospodarskich.
Fosfor, należący do pierwiastków mineralnych, odgrywa niezwykle istotną rolę w funkcjonowaniu organizmów żywych, a szczególnie zaznacza się jego wpływ na zdrowotność krów mlecznych. Aniony fosforu ściśle współpracują z kationami wapnia, co warunkuje odpowiednią strukturę i dynamikę układu szkieletowego i tkanki zębowej.
Tężec to jedna z najdotkliwszych chorób u koni. Wiąże się z bólem i ogromnym stresem. Zwykle prowadzi do śmierci, chyba że podejmie się agresywne leczenie antytoksyną we wczesnym stadium choroby.
Zapraszamy do wzięcia udziału w testowym programie edukacyjnym. Pytania są związane tematycznie z pracami publikowanymi na łamach naszego czasopisma. Mogą Państwo zdobyć w ciągu roku 25 punktów edukacyjnych. Szczegóły pod nr. tel. 32 788 51 15.
Specjalizuje się w zakresie chorób trzody chlewnej. Pracował m.in. w Danii na fermie 600 loch oraz w duńskiej spółce Danish Forming Consultants w Rzeczycach Śląskich. Obecnie jest wiceprezesem S.K.K FARM-VET, zajmując się obsługą weterynaryjną i produkcyjną loch.
W dniach 19-20 marca w Poznaniu firma MSD Animal Health zorganizowała II Zimową Konferencję, której hasłem przewodnim była ekonomiczna hodowla zdrowych świń i bydła.
HIPRA University wraz z Quality Milk Production Services z Cornell University w USA rozpoczęły wspólne przedsięwzięcie – Międzynarodowy Kurs Mastitis (The International Mastitis Course – IMC). W okresie luty-wrzesień 2013 r. kurs odbędzie się w 9 krajach: Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Danii, Holandii, Niemczech oraz Turcji.
W dniach 19-20 kwietnia 2013 r. w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym-Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach odbyła się IX Międzynarodowa Konferencja Naukowa z zakresu bujatrii zatytułowana "Rozród, zaburzenia płodności oraz stany zapalne gruczołu mlekowego, a zdrowotność i efekty produkcyjne w stadach krów mlecznych".
Firma ZoetisTM, poprzednio dział weterynaryjny spółki Pfi zer Inc., zaprosiła na konferencję prasową do Chantilly we Francji 33 przedstawicieli mediów z 15 krajów Europy.