Weterynaria w Terenie wydanie nr 1/2014
Weterynaria w Terenie wydanie nr 1/2014

Gorączka Q, zapomniane zagrożenie? – temat wydania. Polecamy: niedokrwistość u prosiąt, epidemiczna biegunka świń, aktualne dane na temat bezobjawowych zakażeń cirkowirusem świń typu 2, choroby związane z PCV2 oraz możliwość i skuteczność szczepienia przeciwko mykoplazmowemu zapaleniu płuc u świń.

VET NEWS

Vet-News

O pierwszym przypadku BSE w Niemczech od 2009 roku, wstrzymanym eksporcie wieprzowiny do Rosji oraz kolejnym zastosowaniu drukowaniu w 3D przeczytasz i nie tylko przeczytasz w dziale Vet-News!

TEMAT SEZONU

Gorączka Q. Zapomniane zagrożenie?

GGorączka Q jest chorobą bakteryjną występującą na całym świecie. Za wywołanie choroby odpowiedzialna jest bakteria Coxiella burnetii, należąca do rzędu Legionellales, rodzaju Coxiella i gatunku Coxiella burnetii. Jest to drobnoustrój pleomorficzny Gramujemny, którego cechą, poza obecnością wewnątrz komórek gospodarza, jest zjawisko zmienności faz.

TRZODA CHLEWNA

Epidemiczna biegunka świń

Na początku maja 2013 r. laboratorium diagnostyczne Iowa State University w Ames, Iowa (USA) otrzymało pierwsze próbki z czterech ferm świń zlokalizowanych w tym stanie, w których obserwowano gwałtowną biegunkę i wymioty we wszystkich grupach wiekowych zwierząt.

Niedokrwistość u prosiąt

Niedokrwistość niedoborowa świń rozwija się w pierwszych tygodniach życia prosiąt. Nasilenie anemii u osesków związane jest z jednej strony z wymianą hemoglobiny płodowej oraz adaptacją noworodków do nowego środowiska, a z drugiej – z selekcją zwierząt w kierunku uzyskiwania jak najbardziej licznych miotów i jak najszybszych przyrostów masy ciała oraz zmianą warunków życia zwierząt (chów zamknięty).

Aktualne dane na temat bezobjawowych zakażeń cirkowirusem świń typu 2

Do niedawna szczepienie przeciw cirkowirusowi świń typu 2 (PCV2) stosowano głównie do zwalczania klinicznych postaci zakażeń. Dlatego też zainteresowanie skupiało się na chorobach związanych z PCV2 (PCVD), a głównie na uogólnionej postaci infekcji PCV2 (PCV2- SD, wcześniej znanej jako PMWS).

Choroby związane z PCV2 (PCVD) – analiza czynników ryzyka

Waga dynamiki zakażeń PCV2 zależna jest od wieku, w którym doszło do zakażenia wirusem; jest on ważny. Istnieje wiele danych potwierdzających hipotezę mówiącą, że dynamika krążenia PCV2 w fermie jest ściśle związana z ryzykiem wystąpienia PCVD.

Poubojowa ocena kondycji układu oddechowego świń. Część I – ocena opłucnej

Poubojowa ocena stanu zdrowia świń umożliwia wykrycie wielu zmian związanych z przebytymi infekcjami. Takie badanie umożliwia bardziej obiektywną ocenę stanu zdrowia stada niż badanie sekcyjne, które zawsze dotyczy zwierząt z najsilniej wyrażonymi objawami klinicznymi.

Możliwości i skuteczność szczepienia przeciwko mykoplazmowemu zapaleniu płuc u świń

Mycoplasma hyopneumoniae (Mhp) jest pierwotnym czynnikiem etiologicznym enzootycznego zapalenia płuc (mykoplazmowego zapalenia płuc), obserwowanego najczęściej u prosiąt w końcowej fazie odchowu, z charakterystycznym suchym kaszlem, ciężkim oddechem oraz z typowymi zmianami patologicznymi w płucach.

BYDŁO

Zastosowanie białek ostrej fazy (BOF) w diagnostyce wybranych chorób bydła

Odpowiedź ostrej fazy (OOF) należy do niespecyfi cznych reakcji organizmu i jest aktywowana w odpowiedzi na takie czynniki jak: stres, uraz czy infekcja. OOF towarzyszy szereg zmian odpowiedzialnych za przywrócenie zaburzonej homeostazy organizmu.

Substancje hamujące w mleku

Substancje hamujące to związki chemiczne wprowadzane do hodowli głównie przez człowieka. Wykazują działanie przeciwbakteryjne, ograniczając rozprzestrzenianie się drobnoustrojów.

KONIE

Ocena przydatności wybranych metod pobierania prób z macicy w diagnostyce endometritis u klaczy

Uważa się, że endometritis jest w dużym stopniu przyczyną niepłodności klaczy (do 60% przyczyn niepłodności u koni) i zgodnie z danymi z literatury jest jednym z częściej notowanych klinicznych problemów u tego gatunku zwierząt.

DOBRZE WIEDZIEĆ

Stop mastitom!

Przypadł mi zaszczyt otworzenia cyklu artykułów dotyczących zagadnień powiązanych szeroko z tematyką mastitis. Polskie Stowarzyszenie ds. Mastitis obrało sobie za cel propagowanie wiedzy na temat rozpoznawania, profi laktyki i terapii zapaleń gruczołu mlekowego u krów, a także przybliżanie polskim lekarzom weterynarii najnowszych osiągnięć i najciekawszych doniesień ze świata, dotyczących tego problemu.

VET-KWESTIONARIUSZ

Wywiad z dr hab.Krzysztofem Rypułą, prof. nadzw.

Zawód, który nie pozwala zestarzeć się intelektualnie.

PROGRAM EDUKACYJNY

Testowy Program Edukacyjny

Zapraszamy do wzięcia udziału w Testowym Programie Edukacyjnym. Pytania są związane tematycznie z pracami publikowanymi na łamach naszego czasopisma. W ciągu roku mogą Państwo zdobyć 25 punktów edukacyjnych. Szczegóły pod nr. tel. 32 788 51 15.

VET-LEX

Co w prawie piszczy?

O wymaganiach weterynaryjnych dotyczących nasienia świń oraz zmianie stawki podatku od badania zwierząt rzeźnych i mięsa - przeczytaj i dowiedz się więcej!

WYDARZENIA

BIOMIN Info Days Poland

W dniach 14-16 listopada 2013 roku, z okazji obchodów pięciolecia działalności firmy w Polsce, pod hasłem „BIOMIN Info Days Poland” odbyło się spotkanie zorganizowane przez firmę BIOMIN Polska.

BIOMIN – 5 lat sukcesów w Polsce!

Dzięki innowacyjnej technologii produkcji oraz zaawansowanej wiedzy naukowej BIOMIN jest liderem wielu rozwiązań opartych na naturalnych składnikach i procesach z zakresu żywienia zwierząt.

Najbardziej kosztowne problemy krów mlecznych i ich potomstwa

Katedra Immunologii, Patofizjologii i Prewencji Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Sekcja Neonatologii PTNW, we współpracy z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka, organizowały konferencję naukową dla lekarzy weterynarii i hodowców bydła dotyczącą „Najbardziej kosztownych problemów krów mlecznych i ich potomstwa”.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij