Weterynaria w Terenie wydanie nr 2/2014
Weterynaria w Terenie wydanie nr 2/2014

Temat otwierający wydanie to badania laboratoryjne w zaburzeniach apetytu u krów. Polecamy: szczepionki w zwalczaniu zakaźnych chorób świń, poubojowa ocena kondycji układu oddechowego świń, metody postępowania w stadach loch zakażonych PRRSV oraz profilaktyka zapaleń gruczołu mlekowego u krów. W wydaniu radzimy jak rozpoznawać biegunki tła zakaźnego u cieląt.

TEMAT SEZONU

Znaczenie badań laboratoryjnych w zaburzeniach apetytu u krów

Zwiększona produkcja mleczna powoduje znaczne podwyższenie ryzyka występowania chorób, które początkowo objawiają się wyłącznie osłabieniem apetytu, w efekcie czego obserwowany jest również spadek wydajności mlecznej.

TRZODA CHLEWNA

Szczepionki w zwalczaniu zakaźnych chorób świń

Artykuł przedstawia szczepionki, które są wykorzystywane w zwalczaniu chorób zakaźnych u trzody chlewnej.

Zasady i uwarunkowania umożliwiające obrót trzodą chlewną i mięsem, w tym dziczyzną, z obszaru objętego ograniczeniami i obszaru ochronnego w odniesieniu do ASF

W lutym br. wykryto w Polsce – w powiecie sokólskim w województwie podlaskim – 2 przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) u padłych dzików, znalezionych przypadkowo w pobliżu granicy z Białorusią. Obecność kwasu nukleinowego wirusa ASFV u znalezionych zwierząt wykryto w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

Poubojowa ocena kondycji układu oddechowego świń – część II – płuca

Warunki, w jakich obecnie hodowana jest trzoda chlewna, znacznie się zmieniły na przestrzeni ostatnich dekad. Duże zmiany zaszły także w zakresie zdrowotności zwierząt. Dzięki skutecznym programom profilaktycznym i systemom szczepień wiele z ważnych chorób wyeliminowano, jednak ich miejsce zajęły inne, nabierając coraz większego znaczenia.

Przyczyny problemów oddechowych i rozrodczych na fermie świń. Analiza przypadku klinicznego

Rozpoznanie chorób świń niekiedy jest możliwe na podstawie objawów klinicznych i analizy danych dotyczących wyników produkcyjnych.

Praktyczne aspekty szczepienia przeciw PRRSV

Zwalczanie wirusa zespołu rozrodczooddechowego świń (PRRSV) jest trudnym zadaniem, a w jego realizacji wykorzystywane są następujące działania: diagnostyka i monitoring, zarządzanie stadem, bioasekuracja i immunizacja. Najkrócej mówiąc, immunizacja poprzez szczepienie jest najłatwiejszym i najbezpieczniejszym sposobem stabilizacji stada. W poniższym artykule przedstawione będą praktyczne aspekty szczepienia przeciw PRRSV.

Praktyczne aspekty szczepienia przeciw PRRSV

Zwalczanie wirusa zespołu rozrodczooddechowego świń (PRRSV) jest trudnym zadaniem, a w jego realizacji wykorzystywane są następujące działania: diagnostyka i monitoring, zarządzanie stadem, bioasekuracja i immunizacja.

BYDŁO

Profilaktyka zapaleń gruczołu mlekowego u krów

Zapalenie gruczołu mlekowego jest jedną z najczęściej występujących chorób dotyczących krów mlecznych, a ponadto zawsze generuje duże straty ekonomiczne.

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Żywienie i zdrowie – nowe podejście do kwestii maksymalizacji produktywności krów mlecznych

W trakcie 15. Międzynarodowej Konferencji „Choroby produkcyjne zwierząt hodowlanych” (15th International Conference on Production Diseases in Farm Animals), która odbyła się w Szwecji, wiele prezentacji i dyskusji dotyczyło lepszego zrozumienia kwestii żywieniowych, które mogą być kluczowe dla zmaksymalizowania produktywności krów mlecznych. Pojawia się coraz więcej strategii i technik, które mogą doprowadzić do zmian w ogólnym podejściu do żywienia i zdrowia bydła. Mając na uwadze ten cel, firma Elanco pracuje nad poprawą zdrowia bydła mlecznego, a w konsekwencji nad zwiększeniem długości życia i produktywności. W niniejszym artykule Geert Vertenten (konsultant techniczny w Elanco Animal Health) rozważa, w oparciu o wykłady z konferencji ICPD 2013, pewne kluczowe sprawy, które mogą zmienić na lepsze postrzeganie kwestii żywienia krów mlecznych oraz zdrowia zwierząt hodowlanych.

BYDŁO

Rozpoznawanie biegunek tła zakaźnego u cieląt

Choroby przebiegające z objawami biegunki u cieląt stanowią typowe zaburzenia wieloczynnikowe, do których powstawania przyczyniają się zarówno czynniki infekcyjne, jak również nieinfekcyjne.

DOBRZE WIEDZIEĆ

Stop mastitom! Konsekwencje ekonomiczne mastitis

Porównując kompetencje lekarzy weterynarii – specjalistów chorób świń oraz lekarzy nadzorujących fermy bydła mlecznego – zauważono znacznie lepszą orientację hyopatologów w kwestiach ekonomiki hodowli trzody chlewnej, a zwłaszcza wiedzę w zakresie kosztów wytwarzania wieprzowiny.

VET-KWESTIONARIUSZ

Zachować odrobinę poezji i liryki

Rozmowa z dr hab. n. wet. Krzysztofem Lutnickim

PROGRAM EDUKACYJNY

Testowy Program Edukacyjny

DRODZY CZYTELNICY! Zapraszamy do wzięcia udziału w Testowym Programie Edukacyjnym. Pytania są związane tematycznie z pracami publikowanymi na łamach naszego czasopisma. W ciągu roku mogą Państwo zdobyć 25 punktów edukacyjnych. Szczegóły pod nr. tel. 32 788 51 15.

WYDARZENIA

Co w prawie piszczy?

O Wymaganiach weterynaryjnych dotyczących nasienia bydła oraz Programie wykrywania występowania choroby niebieskiego języka.

I Konferencja „Stopmastitis.pl” w Uniejowie

Polskie Stowarzyszenie ds. Mastitis zaprosiło praktykujących lekarzy weterynarii na I Konferencję „Stopmastitis.pl”, która odbyła się w dniach 28.02-1.03.2014 r. w hotelu Lawendowe Termy w Uniejowie.

IV Konferencja Hyopatologiczna

W dniu 28 marca 2014 roku odbyła się kolejna konferencja organizowana przez firmę Boehringer Ingelheim dla lekarzy weterynarii, specjalistów chorób świń.

Sesja satelitarna „Nowości bujatryki w pigułce”

W przeddzień Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Immunoprofilaktyka swoista i nieswoista w zwalczaniu chorób bydła” firma farmaceutyczna VIRBAC zorganizowała sesję satelitarną, dedykowaną głównie lekarzom praktykom, pt. „Nowości bujatryki w pigułce”.

X Międzynarodowa Konferencja Naukowa w Puławach

W Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach odbyła się jubileuszowa X Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Immunoprofilaktyka swoista i nieswoista w zwalczaniu chorób bydła”.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij