Weterynaria w Terenie wydanie nr 4/2014
Weterynaria w Terenie wydanie nr 4/2014


W jesiennym wydaniu polecamy artykuł Diagnostyka kliniczna i laboratoryjna chorób przedżołądków u bydła autorstwa dr n. wet. Jana Marczuka. Problemy u bydła opisał także dr n. wet. Bartosz Pawliński wraz ze współpracownikami, zajmując się tematem superowulacji. Istotnym tematem jest także Wpływ urządzeń udojowych na występowanie mastitis u bydła, co dokładnie opisuje w swoim artykule dr n. wet. Sebastian Smulski. Dział „Trzoda Chlewna” także porusza najaktualniejsze tematy: afrykański pomoru świń jako ogromne zagrożenie dla produkcji świń w Polsce oraz Praktyczne dane na temat patogenezy zakażeń Escherichia coli u prosiąt. Numer zawiera także artykuł dotyczący koni.

VET NEWS

VetNews

O wszystkich nowościach z branży - tylko w tym dziale!

TEMAT SEZONU

Diagnostyka kliniczna i laboratoryjna chorób przedżołądków u bydła

Obserwowane w ostatnim dziesięcioleciu zmiany w hodowli bydła pociągnęły za sobą odmienne podejście do chorób przedżołądków. W porównaniu do rodzimych ras bydła mlecznego postęp hodowlany i praca genetyczna doprowadziły do powstania ras krów o wysokiej produkcji mlecznej.

TRZODA CHLEWNA

Afrykański pomór świń – ogromne zagrożenie dla produkcji świń w Polsce

Produkcja świń w Polsce nigdy w historii nie była tak zagrożona z powodów chorobowych, jak to ma miejsce obecnie. Przyczyną tego stanu rzeczy jest najgroźniejsza choroba świń – afrykański pomór świń (African Swine Fever – ASF). Choroba ta występuje od kilku lat endemicznie w Rosji. Dużą dynamikę szerzenia ASF rejestruje się w ostatnich tygodniach na Łotwie.

Praktyczne dane na temat patogenezy zakażeń Escherichia coli u prosiąt

Choroby przewodu pokarmowego powodowane przez Escherichia coli (E. coli), których częstym objawem jest biegunka, są zasadniczym powodem strat prosiąt ssących oraz odsadzonych. Straty te wynikają przede wszystkim z padnięć zwierząt, jak i zahamowania przyrostów masy ciała.

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Biegunka poodsadzeniowa wywołana przez E. coli. Etiologia, objawy kliniczne oraz czynniki ryzyka

Biegunka poodsadzeniowa (PWD) występuje endemicznie na wielu fermach, a częstość jej występowania zmienia się w czasie. Najczęściej jest obserwowana w pierwszym tygodniu po odsadzeniu, a jej objawy mogą być bardzo różne – od łagodnej lub ciężkiej biegunki do nagłej śmierci. Jest ona wywoływana przez izolaty E. coli, które są często oporne na szeroki zakres antybiotyków. Znajomość mechanizmów patogennych rozwoju zakażenia E. coli może umożliwić podjęcie odpowiednich decyzji dotyczących właściwego rozpoznawania choroby, skutecznego leczenia oraz wprowadzenia strategii przeciwdziałania tym zakażeniom. Poznanie czynników ryzyka może pomóc we wprowadzeniu odpowiednich zasad zarządzania hodowlą, które mają na celu wyeliminowanie tych czynników, a co za tym idzie – przeciwdziałanie wystąpieniu zachorowań.

TRZODA CHLEWNA

Zakaźne zanikowe zapalenie nosa – wyzwania

Definicja OIE określa zakaźne zanikowe zapalenie nosa świń (athrophic rhinitis of swine) jako zakaźną chorobę występującą u trzody chlewnej, charakteryzującą się śluzowym lub śluzoworopnym wypływem z nozdrzy, skróceniem i/lub zniekształceniem ryja, zanikiem małżowin nosowych i spadkiem produkcyjności (1).

Wpływ klinicznej i subklinicznej postaci rozrostowego zapalenia jelit na wydajność tuczu

Opisywany przypadek miał miejsce w tuczarni liczącej 2000 świń. Tuczniki pochodziły z fermy 1200 loch, z warchlakarnią zlokalizowaną w tym samym obiekcie. Świnie o wadze 20 kg są przenoszone do 8 ferm tuczu o całkowitej pojemności 11 800 zwierząt. Ferma jest zlokalizowana w Aragonii, w regionie La Hoya de Huesca (północnowschodnia Hiszpania).

BYDŁO

Superowulacja u bydła

W ciągu ostatnich 40-50 lat protokoły postępowania podczas indukowania superowulacji znacznie się zmieniały. Było to spowodowane przez komercyjne zastosowanie ekstraktów przysadki, a także – w latach 80. ub.w. – prostaglandyn, co doprowadziło do powstania w latach 90. wielu programów służących indukowaniu rui. Zastosowanie badania ultrasonograficznego jajników pozwoliło na opracowanie i poznanie charakterystyki wzrostu fal pęcherzyków, a także ich dynamiki.

Wybrane zagadnienia z zakresu laboratoryjnej diagnostyki zakażeń układu oddechowego bydła

W złożonej etiologii chorób układu oddechowego bydła obok typowych czynników środowiskowych również zakaźne odgrywają znaczącą rolę. Do tych ostatnich należą drobnoustroje zarówno bakteryjnego, jak i wirusowego pochodzenia.

Wpływ urządzeń udojowych na występowanie mastitis u bydła

Pierwsze urządzenia udojowe pojawiły się na początku XIX wieku. Jeszcze przez sto lat nie pracowały na skalę masową. W 1851 roku do urządzeń udojowych wprowadzono podciśnienie, a aparat próżniowy napędzany był maszyną parową.

Prewencja żywieniowa chorób przewodu pokarmowego u bydła

Wraz z rosnącą wydajnością krów coraz większą uwagę przywiązuje się do chorób i zaburzeń układu pokarmowego. Nie tylko ze względu na częstotliwość ich występowania, ale także z tytułu dużych strat, jakie powodują.

KONIE

Przegląd najczęściej stosowanych niesterydowych leków przeciwzapalnych u koni. Czy wiemy coś nowego?

Schorzenia ortopedyczne stanowią znaczący procent zaburzeń zdrowotnych u koni, skracając często długość ich kariery sportowej. Istotną kwestią w leczeniu tego typu jednostek jest walka z bólem.

DOBRZE WIEDZIEĆ

Przegląd wybranych wykładów zaprezentowanych w Gandawie na regionalnym spotkaniu Narodowej Rady ds. Mastitis

W Gandawie, 4-6 sierpnia 2014 roku, odbyło się coroczne spotkanie specjalistów, naukowców, lekarzy weterynarii specjalizujących się w ochronie zdrowia wymienia, przedstawicieli Europejskiej Agencji Leków (EMA), konsultantów jakości mleka oraz szerokiego spektrum fachowców związanych z technologiami udojowymi oraz hodowców krów mlecznych zainteresowanych jakością mleka.

Przydatność wzorców w monitoringu serologicznym stad trzody chlewnej. Pierwsze wyniki omówione w Uniejowie

Realizowany projekt badawczy „Opracowanie wzorców profili serologicznych do oceny wyników monitoringu serologicznego w stadach świń” jest wynikiem współpracy firm PPH ESKULAP Sp. j./IDEXX Laboratories, Inc., laboratorium weterynaryjnego Vet-Lab Brudzew, Zakładu Chorób Świń PIWet-PIB Puławy oraz wybranej grupy lekarzy specjalistów hyopatologów.

VET-LEX

Co w prawie piszczy?

O najnowszych przepisach w prawie przeczytasz tylko tutaj!

WYDARZENIA

II Konferencja Weterynaryjna „Poród, cielęta i zdrowie stada krów mlecznych”

W dniach 19-20.09.2014 r. w hotelu Nowodwory w Ciechanowcu odbyła się II Konferencja Weterynaryjna „Poród, cielęta i zdrowie stada krów mlecznych”. Organizatorem wydarzenia były Katedra Rozrodu Zwierząt z Kliniką UWM w Olsztynie, którą kieruje prof. dr hab. Tomasz Janowski, oraz Vet4Vet Marek Wojtacki.

XXVIII Światowy Kongres Bujatryczny w Australii

Od 27 lipca do 1 sierpnia 2014 r. w Cairns (Australia) odbywał się XXVIII Światowy Kongres Bujatryczny.

II Studencka Weterynaryjna Konferencja „Praktycy Studentom”

25 października 2014 roku odbyła się II edycja Studenckiej Weterynaryjnej Konferencji „Praktycy Studentom”, organizowana przez Zrzeszenie Studentów Weterynarii przy Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W wykładach wzięło udział ponad 400 studentów weterynarii ze wszystkich Wydziałów Medycyny Weterynaryjnej w Polsce. Tematem przewodnim konferencji były choroby dużych zwierząt – koni, bydła i trzody chlewnej.

Konferencja „Zdrowie i krowa”

4-6 września miała miejsce konferencja pt. „Zdrowie i krowa”. Odbyła się ona w siedzibie Josera Polska w Paproci pod Nowym Tomyślem.

Sielankowa „Medycyna sportowa koni”

W słoneczny jesienny weekend 17-18 października w wyjątkowym wydarzeniu organizowanym przez VetCo wzięli udział światowej sławy specjaliści medycyny sportowej koni – dr Philippe Benoit, dr Jack Snyder oraz jego uczeń dr Jan Trela, pomysłodawca konferencji.

VET-KWESTIONARIUSZ

Przede wszystkim ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Wywiad z dr n. wet. Janem Marczukiem

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij