Choroby Koni
Choroby Koni

Z pełną satysfakcją oddajemy w Państwa ręce kolejne już wydanie specjalne „Weterynarii w Terenie” – „Choroby Koni”. Poprzednie edycje dodatku cieszyły się dużą popularnością, dlatego planujemy wydawać go co roku. Tegoroczna edycja będzie zbieżna czasowo z konferencją „Nowości w chorobach wewnętrznych koni”, która tradycyjnie już odbywa się na początku czerwca we Wrocławiu. Swoim studentom zawsze podkreślam konieczność stałego doszkalania się po ukończeniu studiów. Udział w konferencjach, prenumerata fachowej prasy, udział w webinarach to oczywistość dla każdego lekarza weterynarii, który poważnie myśli o swojej pracy. Aktualnie znajduję się w drodze do Pekinu, aby uczestniczyć w konferencji „World Equine Weterinary Association”. Mam nadzieję poszerzyć swoją wiedzę, ale również spotkać starych znajomych i przyjaciół. Bo część towarzyska i socjalna takich spotkań jest równie ważna, jak merytoryczna. Oczywiście liczę na to, że udami się już zaprosić kolejnych, ciekawych wykładowców na naszą doroczną konferencję. W numerze znajdą Państwo szereg ciekawych a rtykułów, część z nich z pewnością usystematyzuje Waszą dotychczasową wiedzę, oraz naświetlą nowe aspekty leczenia, na które warto zwrócić uwagę. Inne, jak np. artykuł lek. wet. Piotra Łosia, dotyczący nowo opisanej
jednostki chorobowej EORTH, przybliży etiologię, diagnostykę i leczenie tego syndromu. Nauka cały czas się rozwija, wiedza medyczna, a pośród niej wiedza weterynaryjna, wykonuje ogromny postęp. Szkolmy się, czytajmy, wymieniamy doświadczenia − zyskają na tym wszyscy, a szczególnie nasi pacjenci i klienci. Mam nadzieję że z większością Czytelników spotkam się osobiście na konferencji we Wrocławiu. Naprawdę, Wrocław o tej
porze roku jest przepiękny.

KONIE

EOTRH Odontoklastyczna resorpcja zębów i hipercementoza u koni

Ostatnie dwie dekady to okres dynamicznego rozwoju stomatologii weterynaryjnej koni. Zaawansowane procedury diagnostyczne i lecznicze do niedawna zarezerwowane dla medycyny człowieka, takie jak leczenie endodontyczne, stomatologia zachowawcza czy wykorzystanie tomografu komputerowego w diagnostyce chorób w obszarze głowy, obecnie z powodzeniem wykonywane są u koni.

Kostne zmiany torbielopodobne w ujęciu rozwojowym i urazowym

Zaburzenia chrzęstnokostne koni młodych (ang. Juvenile Osteochondral Conditions, JOCCs) to termin zawierający w sobie dużą grupę dolegliwości ortopedycznych, których pojawienie się jest bezpośrednio związane ze wzrostem i rozwojem niedojrzałego szkieletu. Poza najliczniej reprezentowaną osteochondrozą, do „rodziny” schorzeń należą również kostne zmiany torbielopodobne (ang. Osseus Cyst-Like Lesions, OCLLs).

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Zastosowanie meloksykamu u koni

Niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane są powszechnie w medycynie weterynaryjnej w związku ze swoim działaniem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Meloksykam stosowany jest powszechnie w medycynie koni.

KONIE

Koronawirus koni – pomijany patogen koni dorosłych

Koronawirus koni (Equine Coronovirus – EcoV) to stosunkowo nowo rozpoznany wirus u tego gatunku zwierząt. Należy on do jednych z przyczyn zakaźnego zapalenia jelit (enteritis) u koni, tuż obok rotawirusa, Clostridium spp., Salmonella spp. czy Lawsonia spp. Przypadki infekcji u koni zostały dotychczas opisane w Japonii, USA oraz Europie, jednak z roku na rok rośnie liczba zdiagnozowanych zachorowań.

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Profilaktyka zakażeń herpeswirusami koni typu 1 i 4

Zakażenia herpeswirusami typu 1 i 4 u koni powszechnie występują na całym świecie. Powodowane przez nie poronienia są przyczyną poważnych strat finansowych i hodowlanych. Ze względu na specyfikę wirusa, w tym występowanie zakażenia latentnego, nie udało się do tej pory opracować wystarczająco skutecznej szczepionki. Dlatego profilaktyka poronień na tym tle wymaga zastosowania odpowiedniego programu immunoprofilaktyki, odpowiedniej organizacji stadniny i bioasekuracji.

KONIE

Zatrzymanie łożyska i jego konsekwencje u klaczy

Zatrzymanie łożyska u klaczy jest najczęstszym schorzeniem okresu poporodowego i występuje u 2-10% klaczy. Pozostawanie zalegających błon płodowych może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Mechanizm odchodzenia łożyska ma podłoże hormonalnohemodynamicznoenzymatyczne.

Sezonowy problem – lipcówka

Choroby skóry tła alergicznego występują powszechnie u koni. Do najczęściej spotykanych w Polsce należą m.in. nadwrażliwość na ukąszenia owadów (Insect Bite Hypersensitivity, IBH), atopowe zapalenie skóry, alergie pokarmowe oraz alergie kontaktowe.

Diagnostyka utraty masy ciała u koni

W praktyce weterynaryjnej często spotykamy się z problemem postępującego spadku masy ciała u koni. Przyczyny chudnięcia są bardzo różnorodne i mogą być związane, bądź nie, z zaburzeniami funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Aktualne spojrzenie na przewlekłe, nieswoiste zapalenie jelit u koni

Ze względu na niejednoznaczny obraz kliniczny i wielostopniową diagnostykę występowanie nieswoistego, przewlekłego zapalenia jelit jest u koni wciąż niedoszacowane. Rosnąca liczba badań naukowych pozwalająca spojrzeć na schorzenie całościowo rodzi nadzieje, że przypadki CIBD możliwe będą do rozpoznania w początkowym okresie trwania choroby, co znacząco wpłynie na skuteczność postępowania terapeutycznego.

Syndrom headshaking – postępowanie diagnostyczne

Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie procesu diagnostycznego w przypadku syndromu headshaking, rozpoczynając od prostszych i tańszych metod dostępnych w warunkach terenowych oraz badania czynnościowego nerwów, a kończąc na zaawansowanych technikach obrazowania, dostępnych jedynie w warunkach klinicznych.

Hiperlipemia małych koniowatych

Hiperlipemia polega na wzroście stężenia lipidów we krwi i związana jest z okresami ujemnego bilansu energetycznego, w połączeniu ze stresem. W przebiegu choroby krążące lipidy zazwyczaj występują w postaci trójglicerydów, co wpływa negatywnie na szereg funkcji fizjologicznych, szczególnie poprzez powstawanie insulinooporności.

Przypadek pęknięcia jelita czczego u klaczy z limfocytarno-plazmocytarnym zapaleniem jelit (LPE)

21-letnia klacz rasy Fjord została przyjęta do Kliniki Koni Kerken z powodu wychudzenia i zwiększonego stężenia trójglicerydów we krwi. W badaniu ultrasonograficznym u klaczy stwierdzono zwiększenie grubości ściany jelit cienkich do 6-11 mm. W badaniu anatomo-patologicznym stwierdzono pęknięcie ściany jelita czczego. Według wiedzy autora zjawisko pęknięcia jelita czczego w związku z przypadkiem nieswoistego zapalenia jelit (IBD) nie zostało do tej pory udokumentowane.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij