To strusie właśnie mogą uratować przed wyginięciem świnie rasy wielkiej białej polskiej – zwierzę rzadko już spotykane. A to wszystko dzięki prof. Jerzemu Strzeżkowi – rektorowi Akademii Rolniczo-Technicznej w latach 1987-1990.

Pod koniec 2013 r. po ponad 4 latach od złożenia wniosku, Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej przyznał UWM patent, o który prof. Strzeżek jako kierownik zespołu badawczego wnioskował w czerwcu 2009 r. Patent obejmuje preparat do konserwacji nasienia knura. Andrologia molekularna, czyli biochemia i immunologia męskiego układu rozrodczego oraz kriobiochemia nasienia to naukowa specjalność prof. Srzeżka. Uczeń rozpracowali sposób długotrwałego przechowywania plemników byków. Dzięki jedynemu w Polsce banku genów buhajów, działającego w Kortowie rolnicy mogą zamówić cielaka o pożądanych cechach i określonej płci. Ma to ogromne znaczenie dla opłacalności wszelkiej hodowli. Naukowcy zaczęli szukać takiego preparatu, który dodatkowo osłoni plemnik i zabezpieczy jego błonkę przed pękaniem podczas zamrażania. Pozwolił na to grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Po okresie poszukiwań teoretycznych zespół kierowany przez prof. Strzeżka do badań wybrał żółtko jaja strusi, które w naszym kraju już nie są takie egzotyczne. Był to trafny wybór. Lipoproteinowy preparat wytworzony z żółtka strusiego wykazał znakomite właściwości osłonowe. Chroni błonki plemników przed pękaniem nie tylko w czasie zamrażania, ale umożliwia ich przechowywanie przez długi czas nawet w zwykłej lodówce w temperaturze 5 st. C. Preparat został wypróbowany w ciągu kilku lat współpracy ze stacjami unasienniania zwierząt w Bydgoszczy, Olecku, Pętkowicach na Pomorzu i w Sławęcinku na Kujawach oraz z fermą świń w Grabowie pod Lubawą. Knurki wyhodowane z materiału genetycznego zakonserwowanego metodą kortowską doczekały się już dość licznego potomstwa, średnio 11,35 żywych prosiąt w miocie. Najstarsze przechowywane nasienie ma już 4 lata i wciąż wykazuje bardzo dobre właściwości rozrodcze. Patent „Preparat do konserwacji nasienia, zwłaszcza knura” przygotował zespół pracowników naukowych Katedry Biochemii i Biotechnologii Zwierząt w składzie: prof. dr hab. Jerzy Strzeżek, dr hab. Leyland Fraser, dr Marek Lecewicz, dr Rafał Strzeżek i dr Anna Dziekońska. W 2012 r. UWM uzyskał 24 patenty, a w 2013 – 25.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij