Po wykryciu w połowie lutego br. w Polsce dwóch przypadków ASF u padłych dzików, sytuacja polskiego mięsa nie jest najlepsza.

"Już dzisiaj mamy na rynku sytuację bardzo trudną, branża mięsna narzeka na spadek cen, bo jest go coraz więcej" - powiedział Wiesław Różański, Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPiPPM).

Jak podkreślił Różański, więksi producenci sobie poradzą, bo mogą zmniejszyć koszty i "zejść" z ceny, natomiast małym firmom będzie trudno, nawet możliwe są bankructwa.

Prezes UPiPPM uważa, że nie należy liczyć na szybkie wznowienie eksportu do krajów azjatyckich. Według niego, otwarcie koreańskiego rynku w ciągu roku, byłoby sporym sukcesem. - Koreańskie władze przychylnie odnoszą się do wyjaśnień polskich służb weterynaryjnych w sprawie zabezpieczenia przed afrykańskim pomorem świń (ASF). Zapowiedziały, że przyślą inspektorów, by zapoznali się z sytuacją w naszym kraju. Chińczycy mają obecnie problem z nadwyżką własnej produkcji. Można natomiast eksportować przez Hong Kong - powiedział prezes.

 

Gdzie eksportować?

Największe nadzieje wiązane są z Ukrainą, do której w ubiegłym roku sprzedaliśmy 19 tys. ton wieprzowiny, a do której ma być wznowiony eksport. Według Różańskiego jest też szansa, na wznowienie w najbliższym czasie eksportu do Rosji.

Szef UPiPPM uważa, że zmniejszenie eksportu mięsa, spowoduje ograniczenie jego importu. Import wieprzowiny do Polski w 2012 r. był dwukrotnie większy niż eksport (sprowadziliśmy prawie 800 tys. ton, wywóz był na poziomie 400 tys. ton).

 

Źródło PAP

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij