Według Głównego Urzędu Statystycznego, przez pierwsze trzy miesiące 2014 r. prawie dwukrotnie wzrosła produkcja "mleka, i śmietany w postaci stałej"

 Jak podaje "Puls Biznesu" - popyt spada, sery na Wschodzie przestały się sprzedawać, a szczepionką na zawirowania stała się... produkcja mleka w proszku.

Jak mówi Edward Bajko, prezes Spomleku - "Konflikt za naszą wschodnią granicą sprawia, że sprzedajemy tam coraz mniej. W naszym przypadku o 10 proc. mniej niż rok temu oraz o 20 procent mniej, niż zakładaliśmy w tym roku. Szukamy intensywnie nowych rynków zbytu".

Jego zdaniem, spadek sprzedaży w skali całego kraju jest jeszcze wyższy. Przypomina, że wcześniej z rosyjskiego rynku zostały wyeliminowane niektóre zakłady czołowych producentów, jak Hochland czy Mlekovita.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, pierwsze trzy miesiące 2014 r. przyniosły prawie dwukrotny wzrost produkcji "mleka, i śmietany w postaci stałej" ponieważ mleczarze poszukali rozwiązania - wytworzono 52,3 tys. ton tzw. proszków, czyli o 93,9 proc. więcej niż w tym samym okresie 2013 r.

"W tym roku średnia cena eksportowanego proszku mlecznego wynosiła w styczniu i lutym prawie 3200 euro za tonę, a rok wcześniej 2415 euro" - mówi Jadwiga Seremak-Bulge z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej dodaje, że taka produkcja bardziej się opłaca.

 

Źródło:

TVN24 Biznes i Świat

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij