Minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował, że z rzeki na granicy z Białorusią służby weterynaryjne wyłowiły padłego dzika, u którego stwierdzono wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Wirus został wykryty u padłego dzika, którego znaleziono w rzece Świsłocz na granicy z Białorusią. Padłego dzika wyłowiono z rzeki cztery kilometry od miejsca, w którym wcześniej natrafiono na martwe zwierzęta z wirusem ASF. W tej strefie zostaną przeprowadzone dodatkowe kontrole sanitarne. Minister rolnictwa podkreślał w rozmowie z RMF FM:

Oznacza to, że polska inspekcja weterynaryjna dokładnie prowadzi nadzór nad dzikami i dobrostanem trzody chlewnej. Mamy do czynienia z przypadkiem granicznym i nie ma niebezpieczeństwa, że wirus przedostał się do stad żywych dzików w Polsce.

Próbki pobrane od martwego dzika zostały poddane badaniu w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach. Zostaną one równiez wysłane do unijnego ośrodka referencyjnego w Hiszpanii. Wyniki badań będą dostępne za kilka dni.

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij