Minister rolnictwa Marek Sawicki porozumiał się ukraińskim ministrem rolnictwa Ihorem Szwajką w Kijowie w sprawie zniesienia zakazu importu polskiego mięsa wieprzowego.

 Jak informuje PAP minister rolnictwa Marek Sawicki porozumiał się ukraińskim ministrem rolnictwa Ihorem Szwajką w Kijowie w sprawie zniesienia zakazu importu polskiego mięsa wieprzowego. Ukraina musi również znieść embargo na import tzw. wołowiny odkostnionej. Przepisy te wejdą w życie 17 czerwca – przekazał minister Sawicki na konferencji prasowej.

17 czerwca wieprzowina i wołowina bez kości powinny być już normalnie eksportowane na teren Ukrainy, natomiast wołowina z kością – pod koniec trzeciego kwartału tego roku.

Sawicki powiedział, iż „każdy otwarty rynek stanowi wartość”, szczególnie teraz kiedy obowiązuje zakaz sprzedaży mięsa m.in. do państw Unii Celnej: Rosji, Białorusi i Kazachstanu. „Z pewnością sam fakt, że w 2013 r. sprzedaliśmy na Ukrainę wieprzowinę o wartości ponad 80 mln euro, świadczy, że ten rynek jest dla nas atrakcyjny” – podkreślił minister.

 Ukraina wprowadziła embargo na import polskiej wieprzowiny 17 lutego, natychmiast po wykryciu w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń u dwóch dzików. Nie został jednak wstrzymany handel z Rosją czy Białorusią, gdzie ASF występuje u świń. Zakaz importu wołowiny obowiązuje od 2007 r.

W 2013 r. na Ukrainę Polska wysłała towary o wartości 457,7 mln euro, tj. 8 proc. mniej niż rok wcześniej. Na tamten rynek najwięcej trafiło z Polski świeżych owoców, wyrobów cukierniczych oraz mięsa czerwonego i pasz dla zwierząt.

 

 PAP

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij