We Wrocławiu powstało laboratorium do hodowli komórek macierzystych z poroża jelenia. To kolejny etap realizacji innowacyjnego projektu zmierzającego do opracowania produktów medycznych mających zastosowanie w medycynie regeneracyjnej.

 

Badania nad właściwościami komórek macierzystych z poroża jelenia i ich hodowlą rozpoczęli w 2005 r. naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zdecydowano się na poszukiwania komórek macierzystych z poroża jelenia, ponieważ jest to jeden z najszybciej rosnących organów u ssaków. Naukowcy udowodnili, że komórki macierzyste z poroża jelenia bardzo dobrze stymulują inne komórki do podziału i wytwarzania białek. Te procesy zaś prowadzą do pełnej regeneracji i odnowy uszkodzonych tkanek. Wypracowaną linię pochodzących z poroża jelenia komórek macierzystych nazwano MIC-1. Obecnie prowadzone są badania nad opracowaniem prototypów wyrobów medycznych powstałych na bazie surowców otrzymanych z porożogennych komórek macierzystych, które będą miały zastosowanie w medycynie regeneracyjnej. Prof. Józef Nicpoń z Uniwersytetu Przyrodniczego poinformował, że w ramach projektu prowadzone są badania zmierzające do opracowania wyrobów medycznych na bazie porożogennych komórek macierzystych, które będą miały zastosowanie w dermatologii, okulistyce oraz stomatologii. „W dermatologii to m.in. leczenie uszkodzonej skóry, na przykład owrzodzeń i odleżyn czy wspomaganie regeneracji i gojenia po przeszczepach” - mówił prof. Nicpoń. W obszarze stomatologii badania prowadzone są w kierunku opracowania żeli do leczenia błony śluzowej jamy ustnej. W okulistyce zaś powstałe wyroby medyczne mogą być pomocne w regeneracji rogówki.

 

Prof. Nicpoń poinformował również, że wrocławscy naukowcy prowadzą badania weterynaryjne, m.in. nad możliwością wykorzystania porożogennych komórek macierzystych w regeneracji rdzenia kręgowego u świń, czy leczeniu uszkodzonego mięśnia sercowego u tych zwierząt. Do tej pory prace badawcze spółki Stem Cells Spin pozwoliły wprowadzić na rynek pierwsze biodermokosmetyki na bazie opatentowanych komórek macierzystych. Wszystkie badania, zostały podzielone na 29 zadań. Prowadzone są one w ramach projektu „Opracowanie prototypów wyrobów medycznych na bazie surowców otrzymanych z prożogennych komórek macierzystych”. Projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju. Wartość tego projektu to niemal 65 mln zł, z czego kwota dofinansowania wynosi ponad 57 mln zł.

 

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij