Endometrium, czyli błona wyściełająca macicę jest źródłem dojrzałych komórek macierzystych - dowiedli olsztyńscy naukowcy.

 

Zespół pod kierunkiem dr Gabriela Bodka z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie, jako pierwszy zidentyfikował komórki tzw. „populacji bocznej” w macicy świni, będące bezpośrednim dowodem istnienia dojrzałych komórek macierzystych rezydujących na stałe w endometrium.

 

Endometrium, czyli błona wyściełająca macicę jest źródłem dojrzałych komórek macierzystych - dowiedli olsztyńscy naukowcy. Komórki te dzięki swym niezwykłym właściwościom mogą być użyte w terapiach komórkowych czy przeszczepach całych tkanek. Otrzymane komórki w warunkach laboratoryjnych da się tak ukierunkowywać, by zmieniły się w komórki innej tkanki, np. chrząstki, kości czy tłuszczu.

 

Olsztyńscy naukowcy swe badania prowadzili na endometrium świni. Endometrium to błona wyściełająca macicę, która jest odpowiedzialna za zagnieżdżenie się zarodka, zatem to za jej pośrednictwem następują pierwsze kontakty zarodka z matką.

 

 

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

 

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij