Naukowcy z Uniwersytetu Lincolna i Uniwersytetu Królowej w Wielkiej Brytanii zbadali zależność pomiędzy wydawanymi odgłosami przez świnie domowe a ich dobrostanem.

Naukowcy przebadali 72 młode świnie domowe. Część badanej grupy umieszczono w wyłożonych sianem, przestronnych zagrodach, resztę natomiast w mniejszych zagrodach z betonową podłogą. Uprzednio poddano wszystkie badane świnie „badaniu osobowości”, które polegało na umieszczeniu świni na trzy minuty w odosobnieniu oraz na pięć minut w zagrodzie z obiektem. Podczas dłuższego badania w zagrodzie znajdowało się duże, białe wiadro i pachołek drogowy, przy użyciu których badano reakcje na bodźce. Badanie powtórzono po dwóch tygodniach w celu potwierdzenia stałości w zachowaniu świń.

– Celem naszego badania było sprawdzenie, jakie czynniki wpływają na wokalizacje u świń, a co za tym idzie, jakie informacje zwierzęta przekazują sobie nawzajem – komentuje koordynatorka badania (DOI: 10.1098/rsos.160178) Mary Friel. Okazało się, że dźwięki wydawane przez te zwierzęta są zależne od ich cech osobowości. Świnie chętne do działania i ciekawe świata, o osobowości proaktywnej, chrząkają częściej niż świnie bierniejsze, bojaźliwsze – czyli o typie osobowości reaktywnej. Dźwięki częściej wydają samce żyjące w urozmaiconych, komfortowych warunkach niż osobniki przebywające w gorzej wyposażonych zagrodach.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij