Niemieccy naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium odkryli recesywną mutację, która ma wpływ na rozwój układu oddechowego u bydła.

Krowy ras Brown Swiss oraz Simental okazały się najbardziej zagrożone występowaniem tego schorzenia. Występuje ono w wypadku, gdy oboje rodzice są nosicielami zmutowanego genu, a jego konsekwencjami są ciągle nawracające infekcje dróg oddechowych. O ile jest to cecha recesywna, to homozygotyczne potomstwo umiera w niedługim czasie po urodzeniu. Generuje to spore problemy dla hodowców. Obydwie narażone na przedwczesne zgody rasy są dominującymi w niemieckiej produkcji mleka i produktów mięsnych.

Świadomość istnienia mutacji na 19 chromosomie daje jednak przewagę hodowcom, którą realnie trudno przecenić. Mogą oni w bardziej precyzyjny i bezpieczniejszy sposób planować rozród zwierząt tak, aby unikać niebezpiecznych powiązań genów i eliminować występowanie choroby we własnym chowie.

Źródło: http://www.farmer.pl/

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij