Właściciele koniowatych muszą bliżej przyjrzeć się obostrzeniom prawnym, które obejmą zwierzęta znajdujące się pod ich opieką.

Ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt zwraca szczególną uwagę na uszczelnienie luk prawnych oraz pozwolą zwiększyć kontrolę nad ubojem w tej grupie zwierząt. Wdrożenie nowelizacji miało na celu wprowadzenie przepisów, które zostały stworzone przez Komisje Europejską i od tej pory będą obowiązywać na terenie całego kontynentu. Ustawa określa i reguluje zakres uprawnień organów odpowiedzialnych za nadawanie, cofanie i zawieszanie dokumentów identyfikacyjnych dla całej rodziny koniowatych. Wdrożone zostaną także nowe przepisy karne wraz z określeniem zakresu, w którym poruszać się będą mogły organy kontrolne.

Nowela pozwoli także na wydawanie szerszego pakietu dokumentów identyfikacyjnych i rejestracyjnych, poza paszportami, ich duplikatami oraz zastępczymi dokumentami identyfikacyjnymi, będą mogły one wystawiać papiery, tj. transporter. Będzie można także uzyskać dokument dzięki wnioskowi elektronicznemu, co znacząco ułatwi dostęp do dokumentów i kontrolę. Szczególnie znaczenia ma to dla zwierząt przeznaczonych do uboju, co do których zachodzi uzasadniona obawa o ich identyfikacje i zastosowane w trakcie hodowli leczenie, które eliminują dane zwierzę z przeznaczenia żywieniowego. Ustawa rozszerza także kompetencje Inspektoratu i Głównego Lekarza Weterynarii, co wzmacnia znacząco ich uprawnienia kontrolne.

Źródło: http://www.farmer.pl/

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij