Występowanie adenomatozy jelitowej (rozrostowego zapalenia jelit) będące wynikiem zakażeń L. intracellularis to poważne zagrożenie dla opłacalności hodowli świń również w Polsce.

Ranga problemu wzrasta, proporcjonalnie do ilosci hodowców podejmujących się tuczu warchlaków pochodzących z Europy Zachodniej (gdzie powszechnie występuje adenomatoza) oraz rezygnujących z produkcji w cyklu zamkniętym. Przemieszczenia warchlaków na duże odległości, tworzenie nowych grup produkcyjnych, zmiana warunków zoohigienicznych oraz żywienia stanowią istotne czynniki podnoszące ryzyko wystąpienia adenomatozy w stadach świń. Znajduje to również potwierdzenie w licznych obserwacjach terenowych lekarzy praktyków.

Artykuł dr n. wet. Piotra Matyby z Katedry Chorób Dużych Zwierząt z Kliniką Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie jest bogatym żródłem wiedzy w tym zakresie. W swojej publikacji omawia on, m. in.: kwestie wystepowaniu, patogenezy, diagnostyki, jak również terapii i leczenia w stadach dotkniętych zakazeniem na tle Lawsonia intracellularis.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij