Rok 2019, zgodnie z kalendarzem chińskim, jest oficjalnie rokiem świni, a właściwie dzika. Jednak nie dla zwierząt, które mogą zostać zastrzelone na mocy prawa w ten weekend.

Globalizacja, masowe przemieszczanie się ludzi, nasilony obrót zwierzętami oraz wzmożony handel różnego rodzaju produktami, wszystko ma wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa ASF. Czemu, więc siła ognia skupia się na dzikach?

Jak ASF trafiło do Polski?

Wirus ASF trafiło nas zza wschodniej granicy, a główna przyczyną jego pojawienia było przede wszystkim nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji, w tym głównie brak bądź niewłaściwa dezynfekcja środków transportu, stosowanie zlewek kuchennych czy poubojowych do skarmiania zwierząt (szczególnie niepoddanych obróbce termicznej), nielegalny transport mięsa od świń zakażonych, wyrzucanie padłych z powodu ASF świń do lasu lub niekontrolowane przemieszczanie się zakażonych zwierząt. Wirus ASF może zakażać dodatkowo różne gatunki kleszczy z rodzaju Ornithodoros. Mogą być one zarówno rezerwuarem, ale i wektorem wirusa ASF.

Nie bez znaczenia pozostają także hodowle, w których prowadzi się wolny odchów świń. W tym wypadku zwierzęta hodowlane mogą mieć bezpośredni kontakt z dzikami, które są zwykle bardziej odporne na infekcje od świń hodowlanych. Pomimo tego, że wszystcy wiedzą, że podstawowe zasady bioasekuracji powinny być bezwzględnie przestrzegane a wszelkie odstępstwa są karane to ASF nadal zbiera swoje żniwo.

Podstawowe pytanie brzmi: Czy odstrzał dzików nie jest sposobem na ograniczanie możliwości wprowadzenia ASFV do populacji tych zwierząt, jak i zmniejszenia krążenia wirusa? A może jednak próba depopulacji dzików może rozszerzyć działanie wirusa i sprzyjać progresywnemu geograficznemu rozprzestrzenianiu się choroby.

Sprawa ta odbija się szeroklim echem w polskiej prasie i mediach zagranicznych, posiadając zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.

 

Przeczytaj więcej na temat Afrykańskiego Pomoru Świń:

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij