Zespół badaczy z Uniwersytetu Yale pod kierunkiem prof. Nenada Sestana przywrócił aktywność komórek w mózgu świni, która była martwa od czterech godzin. Udało im się to za pomocą specjalnego roztworu o nazwie BrainEx.

Dotąd uważano, że śmierć komórek mózgowych to proces nieodwracalny. Tymczasem, jak zauważa prof. Nanad Sestan, nienaruszony mózg ssaków zachowuje niedocenianą wcześniej zdolność odzyskania krążenia oraz pewnych molekularnych i komórkowych aktywności w kilka godzin po ustaniu krążenia.

Zespół badaczy z Uniwersytetu Yale pod kierunkiem prof. Nenada Sestana na łamach magazynu "Nature" opublikował wyniki eksperymentu, dzięki któremu udało się przywrócićaktywność komórek w mózgu świni martwej od czterech godzin. Naukowcy podłączyli mózg do sztucznego krążenia i wprowadzili do niego specjalny roztwór o nazwie BrainEx. Zauważyli zachowaną prawidłową strukturę neuronów, niektórych komórek glejowych i działanie komórek naczyń krwionośnych, mózg nie był jednak świadomy. Z klinicznego punktu widzenia nie był to żywy mózg, ale był aktywny pod względem komórkowymwyjaśnił dr Zvonimir Vrselja.

Ta metoda może pozwolić na badania funkcji i struktury całych mózgów ssaków i w ten sposób lepiej zrozumieć pojawiające się w nich zaburzenia, a także pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia osób po udarach i urazach mózgu. Odkrycie to można wykorzystać do pomocy ludziom. Żeby jednak prowadzić takie badania potrzebne jest opracowanie odpowiednich standardów etycznych.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij