Przyszłe projekty strategii inseminacji i kateterów powinny uwzględniać zmiany morfologiczne światła szyjki macicy, które będą zależały od wieku i liczby przebytych porodów.

Naukowcy z Uniwersytetu w Murcji w Hiszpanii (F.A. García-Vázquez, P.J. Llamas-López, M.A. Jacome, L. Sarrias-Gil, O. López Albors) zajęli się porównaniem morfologii macicy między samicami wieloródkami a nieródkami na różnych poziomach. W ostatnich dziesięcioleciach opracowano bowiem nowe metody sztucznej inseminacji (AI). Jedną z nich jest chociażby inseminacja zaszyjkowa (PCAI), która polega na przejściu przez szyjkę macicy i zdeponowaniu plemników w jamie macicy. Chociaż jest to częsta praktyka stosowana u loch, to u samic nieródek (loszek) jest nadal ograniczona ze względu na trudność przechodzenia przez część doczaszkową światła szyjki macicy. Naukowcy postawili hipotezę, że wiek i ilość przebytych porodów modyfikują kanał szyjki macicy, ułatwiając wprowadzanie przez nią urządzeń AI.

 

U loch wieloródek dostrzeżono dłuższą szyjkę macicy (25,9 ± 4,6 vs 21,6 ± 3,3 cm, p <0,001) i większą część układu rozrodczego (od szpary sromowej do końca szyjki macicy) zaangażowaną w PCAI (56,2 ± 6,0 vs. 50,3 ± 5,2 cm) niż u nieródek. Podobnie struktura pochwy i macicy części szyjki macicy wieloródek różni się od struktury nieródek: pole powierzchni przekroju, obwód i całkowita grubość są większe u tych pierwszych, ale nie w części pochwowej (powierzchnia: 4,07 ± 1,46 vs. 2,46 ± 0,56 cm2; obwód: 8,50 ± 1,44 cm vs. 6,28 ± 0,92 cm; grubość: 10,79 ± 0,96 vs. 8,35 ± 0,62 mm). U wieloródek zauważono również większą zawartość tkanki łącznej (58,86 ± 10,78 vs. 67,60 ± 13,38%) i mniejszą ilość włókien mięśniowych (39,79 ± 10,24 vs. 30,66 ± 13,69%). Silikonowe odlewy światła szyjki ujawniły także różnice między lochami i loszkami pod względem wielkości i kształtu światła szyjki.

 

Jak dowodzą naukowcy, liczba przebytych porodów i proces starzenia się loch wpływają na zmiany w wielkości, strukturze i zawartości tkanek w ścianie szyjki macicy oraz w morfologii kanału szyjki macicy, co może wpływać na różne poziomy skuteczności PCAI, dlatego projekt strategii AI i kateteryzacji powinien je uwzględnić.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij