Obecnie chirurgiczna kastracja knurków bez znieczuleniem jest dopuszczalna do siódmego dnia życia. Jednak takie działanie jest coraz negatywniej oceniane przez obrońców zwierząt, dlatego należy zastanowić się nad alternatywą dla tego zabiegu.

Taki zakaz miał obowiązywać już od początku tego roku za zachodnią granicą, jednak słaby dostęp do innych technologii spowodował, że wejście w życie tego przepisu odroczono o dwa lata. Obecnie kastracja chirurgiczna jest zabroniona m.in. w Szwecji i Norwegii, a kolejne kraje zamierzają ją wyeliminować w kolejnych latach. Również w Polsce z czasem może być ona zakazana, dlatego należy znaleźć alternatywny sposób kastracji knurków.

Jedną z nich jest immunokastracja, która w Polsce jest dostępna od kilkunastu lat, a na świecie stosowana od ponad 20. Metoda ta polega na podaniu zwierzęciu specjalnego preparatu, który powoduje zahamowanie rozwoju narządów płciowych knurka. Pierwszą dawkę podaje się nie wcześniej niż w ósmym dniu życia, a drugą około cztery tygodnie później. Największą zaletą tej metody jest fakt, że jej działanie utrzymuje się do końca tuczu. Dodatkowo immunokastracja zwiększa tempo wzrostu zwierząt. Wadą jest natomiast wzrost kosztów produkcji immunokastracja to koszt 2-3 razy większy niż kastracja chirurgiczna.

Inną metodą, stosowaną chociażby w Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Hiszpanii, jest tucz knurków. Może ona jednak powodować, że mięso takich zwierząt będzie mieć specyficzny, nieprzyjemny zapach, a u samców zwiększy się występowanie zachowań agresywnych. Z drugiej strony niekastrowane knurki charakteryzują się wyraźnie wyższym tempem wzrostu.

Istnieje jeszcze możliwość kastracji ze znieczuleniem miejscowym lub ogólnym i kastracji chemicznej. Pierwsza z nich charakteryzuje się jednak prawie samymi wadami, jak wzrost kosztów produkcji. Jest to zabieg, który choć bezbolesny, może wywoływać intensywny ból pooperacyjny. Podobnie kastracja chemiczna, która polega na podaniu do jąder (za pośrednictwem iniekcji) substancji powodujących obumieranie ich tkanek.

Aby wyeliminować kastrację chirurgiczną, można posłużyć się metodą seksowania (sortowania) nasienia, która miałaby powodować, że rodziłoby się mniej samców, a wtedy problem kastracji byłby mniejszy. W wyniku prowadzonych od lat badań udało się dopracować technikę rozdziału nasienia, a dokładność tej metody wydaje się zadowalająca. Jednak niska skuteczność krycia uzyskana przy zastosowaniu tego nasienia budzi obawy. Niemniej jednak jest to metoda perspektywiczna.

Choć istnieje kilka możliwości zastąpienia tradycyjnej kastracji, żadna z nich nie jest pozbawiona wad. W niedługim czasie i Polska może stanąć przed problemem jej wycofania, dlatego ważne jest, by znaleźć metodę, która skutecznie ją zastąpi.

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij