Czyli kolejna odsłona Konferencji Bujatrycznej we Wrocławiu.

6-7 grudnia 2019 roku na Auli Jana Pawła II Centrum Naukowo-Konferencyjnego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odbyła się coroczna Konferencja Bujatryczna pt. „Problemy metaboliczne krów wysokocielnych”, której organizatorem była Katedra Immunologii, Patofizjologii i Prewencji Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Sekcja Neonatologii PTNW we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Bujatrycznym oraz Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Uczestników konferencji powitał prof. dr hab. Wojciech Niżański. Tematem przewodnim spotkania była nie tylko
analiza przyczyn, ale i konsekwencji zaburzeń metabolicznych krów w końcowym okresie ciąży. Jak podkreślają
organizatorzy – wiadomym jest, że zaburzenia metaboliczne w późnym okresie ciąży mogą powodować poważne problemy w okresie wczesnej laktacji, ale także zagrażają zdrowiu i życiu cielęcia.

Prelegenci z Polski, jak i zagranicy (m.in. z Wiednia, Irlandii i Holandii) przedstawili swoje poglądy na istotne problemy okresu okołoporodowego krów, ale również na wpływ na zdrowie cieląt noworodków. Obecni mieli przyjemność wysłuchać prelekcji prawdziwych specjalistów w swojej dziedzinie: prof. dr. hab. Macieja Kowalskiego, prof. dr. hab. Przemysława Sobiecha, prof. dr. hab. Waltera Baumgartnera, dr. Juliette Wilms, dr. Johna Mee, prof. dr. hab. Dariusza Bednarka, prof. dr. hab. Renaty Urban-Chmiel, dr. hab. Pauliny Jawor, dr. n. wet. Grzegorza Dejneki, dr. hab. Łukasza Kurka, dr. n. wet. Michała Bednarskiego, prof. dr. hab. Roberta Kupczyńskiego, dr. n. wet. Sebastiana Smulskiego oraz prof. dr. hab. Tadeusza Stefaniaka.

Dwudniowe spotkanie podzielonezostało na 4 sesje:
− Sesja I: Problemy metaboliczne króww okresie przejściowym
− Sesja II: Wpływ problemów metabolicznychkrów na zdrowie cieląt
− Sesja III: Zaburzenia gospodarkimineralnej a zdrowie krów
− Sesja IV: Problemy stadne krów


Po zakończonych prezentacjach zebrani mieli możliwość zadawania pytań wykładowcom, jak i wchodzenia z nimi w dyskusję. Udział w Konferencji na pewno dla wielu uczestników był świetną okazją do pogłębienia swojej wiedzy, jak i wymiany doświadczeń poprzez rozmowy w trakcie przerw z innymi praktykującymi lekarzami weterynarii-bujatrami, hodowcami bydła oraz prelegentami.
Niewątpliwie zeszłoroczne spotkanie dotyczące zdrowia bydła okazało się być sukcesem. Nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić Państwa do Wrocławia za rok na jego kolejną odsłonę, „Weterynaria w Terenie” na pewno tam będzie!

Materiały z Konferencji wydane zostały jako Monografia Noworodek a środowisko (część 14). Problemy metaboliczne krów wysokocielnych pod redakcją prof. dr. hab. Tadeusza Stefaniaka i będą cyklicznie publikowane na łamach „Weterynarii w Terenie”. W tym numerze mogą Państwo przeczytać jeden z nich – Martwica kory mózgowej (cerebrocortical necrosis – ccn) – stary ale nadal aktualny problem w intensywnym chowie bydła, autorstwa prof. dr. hab. Dariusza Bednarka z PIWet-PIB Puławy.


Opracowała: Karolina Osys

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij