11 i 12 października 2019 r. w hotelu Holiday Inn w Józefowie pod Warszawą odbyła się konferencja poświęcona zdrowiu bydła organizowana przez firmę Boehringer Ingelheim – jedną z wiodących firm farmaceutycznych na świecie.

Akademię Zdrowia Bydła swoją obecnością zaszczycili zagraniczni prelegenci, ale nie zabrakło również polskiego akcentu w osobie lek. wet. Dawida Króla. Konferencja cieszyła się dużą popularnością – wzięło w niej udział aż 100 uczestników

 

Prof. Volker Moennig, zajmujący się wirusologią, otworzył spotkanie wykładem pt. Czy badanie BVD to niekończąca się historia. Następnie poruszył temat praktycznych efektów wprowadzania do kalendarza szczepień żywej szczepionki przeciw BVD, który był połączony z panelem dyskusyjnym.
Firma Boehringer Ingelheim postawiła na lekarzy praktyków - lek. wet. Szymon Łazarski oraz lek. wet. Marcin Fronczak wymieniali swoje doświadczenia w zwalczaniu i profilaktyce BVD z uczestnikami konferencji, co zostało bardzo pozytywnie przyjęte przez wszystkich zgromadzonych na sali.


Jeszcze przed przerwą obiadową dr n. wet. Wiesław Niewitecki zaprezentował Bovelę – jedyną w swoim rodzaju,
pierwszą żywą, podwójnie delecyjną szczepionkę przeciwko wirusowej biegunce bydła. Wirusowa biegunka bydła jest jedną z najczęściej występujących chorób wirusowych bydła. Bovela to jedyna dostępna w UE szczepionka, która zawiera oba genotypy wirusa BVD i dzięki temu zapewnia pełną ochronę przed chorobą w szczególności zabezpiecza przed rodzeniem się cieląt przetrwale zakażonych.


Po przerwie obiadowej przyszedł czas na kolejnego z mówców – dr. Waltera Grünberga – specjalistę ds. weterynarii w zakresie reprodukcji zwierząt i członka Europejskiego Kolegium Rozrodu Zwierząt. Tematy jakie zostały poruszone tego popołudnia to: Zapobieganie hipokalcemii krów mlecznych: co działa, a co nie działa oraz Zagrożenie, którego nie widać – jak skutecznie zapobiegać hipokalcemii sublikinicznej. Po wykładach na uczestników czekały atrakcje: rajd z Bovelą, a następnie kolacja z DJ’em oraz występ stand up. Następnego dnia uczestnicy wrócili, by dalej zdobywać wiedzę. Ian Ohnstad, specjalista ds. technologii doju współpracujący z The Dairy Group w Wielkiej Brytanii, otworzył drugi dzień Akademii Zdrowia Bydła. Jego rozważania dotyczyły roli oceny w trakcie udoju w zarządzaniu zdrowiem wymienia. Dr Ellen Schmitt – członek European College of Bovine Health Management i European College of Animal Reproduction, właścicielka kliniki dla bydła Vetformance w zachodniej Francji – skupiła się na jakości mleka: znaczeniu zarządzania okresem zasuszenia oraz narzędziach zarządzania okresem zasuszania (np. czopów dowymieniowych) w dobie ograniczeń stosowania antybiotyków.

Po przerwie kawowej uczestników powitał prof. Bruno Goddeeris, członek rady naukowej Krajowego Instytutu
Badań Weterynaryjnych Belgii oraz belgijskich towarzyst immunologii, parazytologii i protozologii, ze swoim przemówieniem dotyczącym świata odporności błon śluzowych i mechanizmów decydujących o skuteczności szczepionek donosowych w profilaktyce chorób oddechowych bydła. Ostatnim prowadzącym tegorocznej akademii był lek. wet. Dawid Król, absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu i jego rozprawa o znaczeniu, diagnostyce i zapobieganiu BRD oraz roli wczesnej immunoprofilaktyki BRD.


Akademia Zdrowia Bydła Boehringer Ingelheim odbyła się po raz pierwszy, być może doczekamy się kolejnej edycji? Zainteresowanych zachęcamy do śledzenia informacji na stronie www.boehringer-ingelheim.com, by być na bieżąco z nowinkami ze świata farmaceutycznego oraz ze szkoleniami organizowanymi przez firmę.


Opracowała: Karolina Osys

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij