Oddajemy w Państwa ręce kolejny numer „Weterynarii w Terenie” specjalistycznego czasopisma stworzonego dla lekarzy weterynarii zajmujących się leczeniem dużych zwierząt hodowlanych oraz stadnych.

 

Drodzy Czytelnicy!
W tym roku wiosna przyszła do nas wyjątkowo wcześnie po zimie, której praktycznie nie było. Szczęśliwi Ci, którzy mogą obserwować rozkwit przyrody z bliska, nie będąc ograniczonym kwarantanną lub inną formą restrykcji epidemiologicznych. Pomimo pobożnych życzeń i oczekiwań, że koronawirus zniknie – podobnie jak coroczne fale grypy – wraz z przylotem bocianów, epidemia cały czas jest obecna w naszym życiu, wywierając ogromny, negatywny wpływ na wszystkie gałęzie naszego życia. Wszystkie spotkania, konferencje tematyczne zostały odwołane lub przełożone, a dostęp do możliwości kształcenia ustawicznego, został ograniczony do webinarów, spotkań online i korzystania z czasopism branżowych. Ciekawe spotkanie, ogromna dawka wiedzy i spotkania towarzyskie musiały ulec w konfrontacji z rzeczywistością. Miejmy nadzieję, że sytuacja ta jest tylko czasowa, i spotkaniom planowanym na drugą połowę roku nic nie zagrozi. W związku z tą sytuacją, cały zespół redakcyjny „Weterynarii w Terenie” pracuje zdalnie, tak aby dostarczyć Państwu kolejną dawkę wiedzy na najwyższym poziomie. Nie sposób rozpocząć przedstawiania treści tego numeru inaczej, jak od artykułu prof. Krzysztofa Rypuły dotyczącego koronawirusowego zespołu ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV) u bydła i innych gatunków zwierząt. Obawy dotyczące możliwości międzygatunkowej wędrówki wirusa stanowią podstawę wielu irracjonalnych zachowań właścicieli zwierząt, dlatego do omawiania tych kwestii należy zawsze podchodzić, będąc odpowiednio przygotowanym merytorycznie. Artykuł prof. Rypuły jest w tym zakresie jak najbardziej pomocny. Gorąco zachęcam Państwa do zapoznania się z całym numerem, a szczególnie usatysfakcjonowani treścią będą lekarze bujatrzy, gdyż numer ten zawiera treści w dużym stopniu przeznaczone dla nich. Zachęcam Państwa do lektury wywiadu z prof. Krzysztofem Tomczukiem, wybitnym parazytologiem, pracownikiem badawczo-dydaktycznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jaki będzie świat po pandemii koronawirusa? Czy branży weterynaryjnej grozi kryzys ekonomiczny? Moim zdaniem nie, po lekkim ograniczeniu liczby pacjentów pod koniec marca większość z moich znajomych, lekarzy praktykujących zarówno z dużymi, jak i z małymi zwierzętami, wróciło do normalnej pracy. I tak, miejmy nadzieję, pozostanie. Ewentualnie możemy zmienić swój status na Facebooku na: I can’t stay home, I’m a veterinarian!

Przyjemnej lektury.

dr hab. Artur Niedźwiedź,
prof. nadzw.,
redaktor naczelny

W numerze: 

TEMAT SEZONU

VET-KWESTIONARIUSZ

BYDŁO

✓ BYDŁO/CEVOLUTION

BYDŁO

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Z TERENU

TRZODA CHLEWNA

DOBRZE WIEDZIEĆ

Dołącz do grona prenumeratorów „Weterynarii w Terenie”

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij