Organ badawczy zajmujący się chorobami zwierząt – Chiński Instytut Badań Weterynaryjnych Harbin − ogłosił, że opracował szczepionkę przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń, która, jak udowodniły badania laboratoryjne, jest bezpieczna i skuteczna.

Instytut, który jest nadzorowany przez Chińską Akademię Nauk Rolniczych, powiedział, że żywa szczepionka o zmniejszonej zjadliwości została stworzona z grupy wirusów pozbawionych genów, wykorzystując jako szkielet pierwszy w historii kraju szczep afrykańskiego pomoru świń. – Szczepionka ta jest obecnie najbardziej obiecująca dla produkcji komercyjnej i zapewni ważne środki techniczne w celu skutecznego zapobiegania i zwalczania afrykańskiego pomoru świń w Chinach i innych powiązanych krajach – powiedział Instytut Harbin. Nie podano na razie konkretnej daty dopuszczenia szczepionki do produkcji.


Choroba w Chinach pojawiła się po raz pierwszy w 2018 roku, jest śmiertelna dla świń, ale nie wiadomo, czy szkodzi również ludziom. Spowodowała niedobór podaży wieprzowiny, który doprowadził do wzrostu inflacji żywności w kraju, co skłoniło Pekin do wezwania krajowych instytutów badawczych do priorytetowego potraktowania badań nad opracowaniem skutecznej szczepionki.


Na początku tego roku American Society for Microbiology stwierdziło, że rząd USA i eksperci akademiccy opracowali szczepionkę przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń, która okazała się być w 100% skuteczna. Chociaż była to obiecująca informacja, to eksperci ogłosili w styczniu, że amerykańska szczepionka będzie dostępna w obiegu dopiero za kilka lat.


Opracowanie oficjalnych szczepionek w Chinach zostało potraktowane priorytetowo po tym, jak nieautoryzowane eksperymentalne szczepionki przeciwko tej chorobie zostały użyte do uodpornienia milionów świń w kraju. Nielegalne szczepionki wywołały „chaos” ze względu na ich różny poziom skuteczności, o czym donosiły lokalne media w zeszłym roku.

Źródło: China Says African Swine Fever Vaccine Effective in Lab Tests

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij