Oddajemy w Państwa ręce ostatni w tym roku numer „Weterynarii w Terenie” - specjalistycznego czasopisma stworzonego dla lekarzy weterynarii zajmujących się leczeniem dużych zwierząt hodowlanych oraz stadnych.

Drodzy Czytelnicy,

Tematem sezonu w aktualnym wydaniu Weterynarii w Terenie jest „Wpływ bólu towarzyszącego mastitis na produkcję mleczną i dobrostan krów”. Jestem pewien, że każdy z nas zna mniej więcej definicję dobrostanu, i wie jakie czynniki mają na niego wpływ. Właśnie przez pryzmat dobrostanu zwierząt chciałbym dzisiaj spojrzeć na proces kształcenia studentów na uczelniach wyższych. Chodzi oczywiście głównie o wydziały weterynaryjne, ale również biologii i hodowli zwierząt itp. Oczywistością jest konieczność zaangażowania zwierząt żywych w proces dydaktyczny studentów i tego nie chciałbym podważać. Moje przemyślenia skupiają się głównie na zapewnieniu odpowiednio wysokiego dobrostanu zwierzętom wykorzystywanym na potrzeby dydaktyczne. Czy istnieją metody alternatywne dla nauki badania rektalnego zwierząt, iniekcji, resuscytacji bądź szycia skóry? Tak, to różnego rodzaju fantomy, trenażery bądź pracownie symulacji medycznych. Sprzęt który wznosi proces dydaktyczny na najwyższy poziom. Sprzęt który potrafi symulować każde, nawet najrzadziej spotykane schorzenie; jak chociażby hybrydowe ramię, które za pomocą specjalistycznego oprogramowania potrafi imitować omacywanie patologicznych struktur, przemieszczeń, zatkań w obrębie przewodu pokarmowego konia. Fantomy do resuscytacji, intubacji zwierząt które weryfikują umiejętność pracy zespołowej i oczywiście pozwalają zapoznać się z samą procedurą. To nie jest wizja odległej przyszłości. Takie symulatory już są przez nas, dydaktyków częściowo wykorzystywane, musimy jednak poszerzyć zakres oferowanego przez nas sprzętu. Zapyta ktoś, „chcecie weterynarii uczyć na manekinach?”. Nie, chcemy maksymalnie wyszkolić studentów w czynnościach manualnych, praktycznych zanim zostaną dopuszczeni do pracy przy zwierzętach. To podnosi znamiennie poziom umiejętności, ale również pozwala zapewnić odpowiedni dobrostan zwierząt dydaktycznych.

W oddanym w Państwa ręce numerze „Weterynarii w Terenie” znajdziecie szereg treści przydatnych każdemu lekarzowi weterynarii. Zachęcam Państwa do gruntownego zapoznania się z treścią całego numeru. Niezależnie od posiadanych specjalizacji bądź ukierunkowań klinicznych, ogólny rozwój zawodowy jest niezwykle istotny.

I na koniec prośba, uważajcie Państwo na siebie. Pandemia z „wymiaru telewizyjnego” przeniosła się już w nasze najbliższe otoczenie. Zakażać może nieświadomie osoba z najbliższego otoczenia.

Z życzeniami zdrowia

Prof. dr hab. Artur Niedźwiedź

Redaktor naczelny

 

 

W numerze:

TEMAT SEZONU

VET-KWESTIONARIUSZ

BYDŁO

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

✓BYDŁO

BYDŁO/CEVOLUTION

Z TERENU

TRZODA CHLEWNA

KONIE

DOBRZE WIEDZIEĆ

 

Dołącz do grona prenumeratorów „Weterynarii w Terenie”!

 

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij