Nowe badania z Uniwersytetu Północnej Karoliny w Chapel Hill sugerują, że szczep koronawirusa, który niedawno zaatakował przemysł trzody chlewnej, może przenosić się również na ludzi.

Szczep koronawirusa, znany jako zespół ostrej biegunki świń koronawirus (SADS-CoV), pojawił się w 2016 roku u nietoperzy i zainfekował stada świń w całych Chinach. Ogniska tej choroby mogą siać spustoszenie gospodarcze w wielu krajach na całym świecie, które opierają się na przemyśle wieprzowym.


Potencjalne zagrożenie, jakie wirus stanowi dla ludzi, zostało udowodnione w badaniach laboratoryjnych dowodzących, że SADS-CoV skutecznie replikuje się w ludzkich komórkach dróg oddechowych i jelit. Wyniki badania zostały opublikowane 12 października w PNAS.

Chociaż należy on do tej samej rodziny wirusów co betakoronawirus SARS-CoV-2, który wywołuje u ludzi chorobę układu oddechowego COVID-19, to jednak SADS-CoV jest alfakoronawirusem wywołującym choroby układu pokarmowego u świń. Wirus ten powoduje ciężką biegunkę i wymioty oraz jest szczególnie śmiertelny dla młodych prosiąt.

Caitlin Edwards, główny autor badania, przetestowała kilka typów komórek, infekując je syntetyczną formą SADS-CoV, aby zrozumieć, jak wysokie może być ryzyko skażenia międzygatunkowego. Wyniki badania wskazują, że szeroki zakres komórek ssaków, w tym ludzkie komórki płuc i jelit, są podatne na zakażenie.


Edwards i jej współpracownicy przetestowali lek stosowany przy leczeniu COVID-19 – remdesiwir – który ma wpływ na wszystkie koronawirusy. Remdesiwir został opracowany przez Baric Lab przy współpracy z Gilead Sciences. Wstępne wyniki tego badania pokazują, że ma on silne działanie przeciwko SADS-CoV, chociaż Edwards ostrzega, że konieczne są dalsze badania na dodatkowych typach komórek i u zwierząt w celu potwierdzenia tych wyników.


Źródło: Swine coronavirus replicates in human cells

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij