W 2021 r. na naszych łamach kontynuować będziemy tematykę zdrowia stada. Zanim jednak pojawi się pierwszy tegoroczny numer przypominamy ostatni z Tematów Sezonu. W wydaniu 4/2020 "Weterynarii w Terenie" był nim wpływ bólu towarzyszącego mastitis.

Wraz z rosnącą liczbą badań nasza wiedza na temat epidemiologii, immunologii i patofizjologii zapalenia wymienia jest ogromna. Niestety w dalszym ciągu nie wiemy zbyt wiele na temat jego wpływu na zachowanie oraz szeroko pojęty dobrostan krów.

Zgodnie z zasadą „5 wolności” dobrostan jest spełniony, kiedy:

• Zwierzę jest wolne od głodu, pragnienia i niedożywienia, ponieważ posiada stały dostęp do wody pitnej i odpowiedniego pokarmu.
• Zwierzę jest wolne od dyskomfortu fizycznego i termicznego, ponieważ ma dostęp do bezpiecznego schronienia i wygodnego miejsca odpoczynku.
• Zwierzę jest wolne od bólu, urazów i chorób dzięki odpowiedniej profilaktyce i/lub szybkiej diagnostyce i leczeniu.
• Zwierzę jest w stanie wyrazić większość swoich normalnych zachowań, ponieważ posiada wystarczającą ilość miejsca, ma zapewnione odpowiednie wyposażenie i towarzystwo innych zwierząt ze swojego gatunku.
• Dzięki odpowiednim warunkom mającym na celu zapobieganie psychicznemu cierpieniu zwierzę nie odczuwa strachu lub niepokoju.

W przypadku klinicznego zapalenia wymienia cztery z tych pięciu warunków nie są spełnione! Mamy do czynienia z narażeniem zwierząt na ból i dyskomfort oraz odczuwanie negatywnych emocji. Ograniczeniu ulega również możliwość ekspresji naturalnych zachowań. Jak widać, mastitis to nie tylko problem ekonomiczny, to także schorzenie, które ma bardzo duży wpływ na jakość życia zwierząt, dlatego też powinno kłaść się duży nacisk na szeroko pojętą profilaktykę, szybkie i dokładne wykrywanie wszystkich przypadków oraz skuteczne leczenie, obejmujące także terapię przeciwbólową, która często bywa pomijana, a cała uwaga jest skupiona na leczeniu antybiotykowym. Tymczasem hierarchia powinna być odwrotna, badania pokazują, że około 30-40% przypadków klinicznych nie wymaga leczenia antybiotykowego, natomiast istnieje potrzeba stosowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz terapii wspomagającej, ponieważ w wymieniu toczy się proces zapalny, który prowadzi do uszkodzenia tkanek, a to – jak pokazuje definicja – wskazuje na występowanie bólu. 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij