Wirus Zachodniego Nilu, należący do rodziny Flaviviridae i rodzaju Flavivirus, został zidentyfikowany w 1937 r. w Ugandzie.

Rezerwuarem patogenu są dzikie populacje ptaków, a wektorem komary ornitofilne. Na infekcje wirusem wrażliwych jest kilka gatunków ssaków, w tym ludzie oraz konie. Patogen rozprzestrzenił się już na obszarze: Afryki, Azji, Ameryki Północnej i Południowej oraz wielu państw Europy, w tym bezpośrednio sąsiadujących z Polską. Badania monitoringowe prowadzone na Słowacji oraz w Polsce pokazują, że wirus jest już obecny w obu krajach, a pierwsze przypadki tej choroby u koni mogą być już wkrótce obserwowane

Praca została wsparta przez Program Operacyjny Zintegrowana Infrastruktura, finansowany ze środków ERDF: "Open scientific community for modern interdisciplinary research in medicine (OPENMED)": ITMS2014+: 313011V455.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij