VIII Międzynarodowa Konferencja Stopmastitis.pl. Hotel Magellan w Bronisławowie po raz kolejny stał się miejscem spotkania lekarzy weterynarii oraz hodowców zajmujących się bydłem.

Jednocząca te dwie grupy Konferencja Stowarzyszenia ds. Mastitis od lat gromadzi specjalistów, którzy w otwarty i szczery sposób mówią o zdrowiu krów oraz o tym, jak radzić sobie z problemami, które wciąż są udziałem wielu stad bydła mlecznego.

Stowarzyszenie zadbało, aby jak zwykle nie zabrakło tematów związanych z promocją i edukacją zagadnień profilaktyki chorób gruczołu mlekowego. 10 i 11 września 2021 r. wypełniły tematy: ograniczenia stosowania antybiotyków i odpowiedzialnej antybiotykoterapii, tak istotnych w kontekście nadchodzącej w styczniu 2022 r. ostatecznej daty wprowadzenia zmian legislacyjnych w prawie europejskim, jak również oczekiwań konsumentów w zakresie utrzymania cieląt ras mlecznych razem z matkami a rzeczywistymi korzyściami dla zwierząt płynącymi z ich wczesnego odstawienia od matki, takimi jak lepsza kontrola żywienia siarą czy ograniczenia stresu związanego z oddzieleniem – temat omówił szczegółowo prof. Paweł Górka (UR w Krakowie). Międzynarodowe spojrzenie na temat zapalenia wymienia zapewnili dr Juan Rodrigo Pedraza (University of Hannover, USA) oraz prof. Paulo Moroni (Cornell University, USA). Pierwszy z nich przedstawił doświadczenia amerykańskie z nieantybiotykowymi czopami dostrzykowymi w prewencji mastitis, drugi podczas sobotniego panelu poruszył tematy zarządzania środowiskiem krowy oraz Str. uberis, które jest istotnym problemem w profilaktyce zapalenia wymienia.

W trakcie Konferencji pojawił się także temat autorskiego programu kontroli mastitis, który został stworzony dzięki współpracy specjalistów Stowarzyszenia. Wśród partnerów wydarzenia nie zabrakło firm, które swoją działalnością wspierają idee bliskie Stowarzyszeniu – DeLaval, ECOLAB, Hipra, Schaumann, Vetoquinol-Biowet oraz Zoetis.
Wykłady konferencji przeplatały się z prelekcjami współpracujących z nimi specjalistów. Od diagnostyki mikrobiologicznej mleka, poprzez biotechnologię rozrodu, po nowoczesne systemy udojowe. Swoimi doświadczeniami w zakresie wsparcia technicznego i diagnostycznego w poprawie jakości mleka podzielił się ze zgromadzonymi dr n. wet. Jacek Mrowiec (Hipra), który w swojej prelekcji omówił stosowany program profilaktyczny oparty o właściwą rutynę i higienę doju oraz cykliczność i regularność szczepień. Uczestnicy konferencji, których było ponad 200 (!), opuszczali wydarzenie upewnieni co do tego, że tylko kompleksowe
podejście do tematu chorób wymion u krów pozwoli nam już dziś odnosić sukcesy.

Edukacja jak najszerszego grona osób związanych z hodowlą, leczeniem i badaniem tych zwierząt jest możliwa dzięki ogromnej ilości pracy, jaką w wydarzenie wkładają jego organizatorzy, dla których tak istotne znaczenie ma propagowanie wiedzy na temat zapobiegania chorobom wymion u krów, które jest istotą działania Stowarzyszenia ds. Mastitis.


Opracowała: Monika Mańka

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij