Zobacz co przygotowaliśmy dla Was w nowym numerze "Weterynarii w Terenie"!

Drodzy Czytelnicy!

Ostatnie ferie zimowe spędziłem w Białce Tatrzańskiej. Byłem tam po raz pierwszy od kilkunastu lat i jakież było moje zdziwienie, kiedy zobaczyłem, na jaki fantastyczny kurort narciarski wyrosła ta mała skądinąd wieś. Podpytałem tu i ówdzie – co stoi za takim sukcesem? Okazało się, że umiejętność rozmowy, wspólna i zgodna wizja kilkunastu osób, właścicieli terenów, na których mieszczą się stoki, doprowadziła do powstania jednego z najszybciej rozwijających się ośrodków w Polsce. Przeciwieństwem jest Zakopane – niby zimowa stolica, a pojeździć za bardzo nie ma gdzie. Z kolei za to odpowiada brak konsensusu, waśnie pomiędzy kilkoma rodzinami, brak możliwości porozumienia się z TPN-em – na czym tracą wszyscy, i miejscowi, i przyjezdni. Oczywiście gdzie dwóch się bije… – patrz Białka ;) Dlaczego o tym piszę? Podobne schematy obserwuję w naszym świecie weterynaryjnym. Posiadanie konkurencji jest rzeczą oczywistą. Od nas samych i naszych kolegów/koleżanek z terenu zależeć będzie, jak ta współpraca będzie wyglądała. Oczywiście można na siebie „patrzeć wilkiem”, podkradać sobie pacjentów i za plecami szeptać negatywne opinie. Do czego to prowadzi? Patrz wyżej! O wiele lepiej mieć w swojej konkurencji osobę zaprzyjaźnioną, która nas w sytuacji podbramkowej wspomoże. Przykład? Niejasna bądź kontrowersyjna sytuacja diagnostyczna – możliwość zasięgnięcia drugiej opinii, poproszenia o spojrzenie na nasz przypadek z innej perspektywy, upraszcza nasze życie zawodowe i uwiarygadnia nas w oczach właściciela. Współpracujmy więc, niech przykład Białki Tatrzańskiej będzie dla nas kierunkiem, w jakim mamy podążać! Aktualny numer pełen jest bardzo ciekawych i merytorycznych artykułów z zakresu chorób trzody chlewnej i bydła. Dotyczą one głównie problematyki chorób zakaźnych, które w dzisiejszych czasach stają się zmorą wielkotowarowej hodowli zwierząt, z ogromnym wpływem na ekonomiczne losy hodowców. Z pewnością wiedza zawarta w niniejszych artykułach będzie przydatna dla lekarzy weterynarii pracujących na dużych fermach, odpowiedzialnych w dużym stopniu za profilaktykę chorób zakaźnych. Na koniec chciałbym zaprosić serdecznie Państwa do Wrocławia na konferencję „Praktyczne aspekty badania kupno-sprzedaż koni”, która odbędzie się 27-28 maja 2022 r. Szczegóły konferencji znajdą Państwo w tym numerze „Weterynarii w Terenie”. Oprócz intensywnego programu przewidziane jest także spotkanie towarzyskie w formie pikniku, który niewątpliwie będzie wielką atrakcją.

Ciekawej lektury.

prof. Artur Niedźwiedź

redaktor naczelny

 

 

To pierwszy numer "Weterynarii w Terenie" wydrukowany na papierze ekologicznym wyprodukowanym w 100% z makulatury. Papier ten może być poddany ponownemu procesowi recyklingu.

♻️ Razem w stronę eko! ♻️

 

 

 W numerze:

 

✓ TEMAT SEZONU

✓ VET-KWESTIONARIUSZ

✓ TRZODA CHLEWNA/Z TERENU

✓ TRZODA CHLEWNA

✓ BYDŁO/Z TERENU

✓ BYDŁO

✓ BYDŁO/CEVOLUTION

✓ BYDŁO

✓ E-KROWA

BYDŁO

KONIE

DOBRZE WIEDZIEĆ

 

 

Dołącz do grona prenumeratorów „Weterynarii w Terenie”!

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij