Międzynarodowy zespół badaczy przetłumaczył chrząkanie świń na emocje. Badania te mogą przyczynić się do poprawy dobrostanu zwierząt w przyszłości.

Wykorzystując ponad 7000 nagrań dźwiękowych świń, badacze opracowali algorytm, który potrafi rozszyfrować, czy dana świnia odczuwa pozytywne emocje ("szczęśliwa" lub "podekscytowana"), negatywne ("przestraszona" lub "zestresowana"), czy też coś pomiędzy. Nagrania zostały zebrane w różnych pozytywnych i negatywnych sytuacjach, na jakie narażone są świnie od urodzenia do śmierci.

W tym badaniu pokazujemy, że odgłosy wydawane przez zwierzęta umożliwiają dobry wgląd w ich emocje. Udowodniliśmy również, że algorytm może być wykorzystany do rozszyfrowania i zrozumienia emocji świń, co jest ważnym krokiem w kierunku poprawy dobrostanu zwierząt hodowlanych mówi dprofesor Elodie Briefer z Wydziału Biologii Uniwersytetu Kopenhaskiego, która współkierowała badaniem.

Obserwowanie i rejestrowanie zachowania świń w różnych sytuacjach

Badacze nagrywali dźwięki wydawane przez świnie zarówno w sytuacjach rnaturalnych, jak i eksperymentalnych, które kojarzyły się z pozytywnymi lub negatywnymi emocjami, w zależności od zachowania świń. Pozytywne sytuacje to na przykład prosięta karmione przez matkę lub łączenie ich z rodziną po rozdzieleniu. Sytuacje negatywne emocjonalnie obejmowały separację, walkę między prosiętami, kastrację i ubój.

W oborach eksperymentalnych badacze stworzyli również różne scenariusze dla świń, aby wywołać u nich bardziej zróżnicowane emocje w środkowej części tego zakresu. Obejmowały one arenę z zabawkami lub jedzeniem oraz odpowiadającą jej arenę bez żadnych bodźców. Badacze umieścili również na arenie nowe, nieznane świniom przedmioty, z którymi mogły wchodzić w interakcje. W międzyczasie monitorowano i rejestrowano, jeśli było to możliwe, odgłosy wydawane przez świnie, ich zachowanie i tętno.

Zdrowie psychiczne zwierząt wpływa na ich ogólne samopoczucie

Następnie badacze przeanalizowali ponad 7000 nagrań dźwiękowych, aby sprawdzić, czy istnieje jakiś schemat dźwięków w zależności od emocji i czy można odróżnić pozytywne sytuacje i emocje od negatywnych. Jak zauważono w poprzednich badaniach, naukowcy zebrali więcej odgłosów o wysokiej częstotliwości (takich jak krzyki i piski) w sytuacjach negatywnych. Jednocześnie w sytuacjach, w których świnie przeżywały pozytywne i negatywne emocje, pojawiały się nawoływania o niskiej częstotliwości (takie jak szczekanie i chrząkanie).

Podczas jeszcze dokładniejszej analizy plików dźwiękowych badacze znaleźli nowy wzór, który jeszcze dokładniej ujawnił, czego świnie doświadczały w określonych sytuacjach.

Istnieją wyraźne różnice w odgłosach świń, gdy patrzymy na sytuacje pozytywne i negatywne. W sytuacjach pozytywnych dźwięki są znacznie krótsze, z niewielkimi zmianami amplitudy. Chrząkania zaczynają się wysoko i stopniowo stają się coraz łagodniejsze. Jeśli opracujemy algorytm rozpoznawania tych dźwięków, będziemy w stanie dopasować 92% głosów do właściwych emocji mówi Briefer.

Badania nad emocjami zwierząt to stosunkowo nowa dziedzina, która rozwinęła się w ciągu ostatnich 20 lat. Obecnie powszechnie uważa się, że zdrowie psychiczne zwierząt jest ważne dla ich ogólnego dobrostanu. Jednak w dzisiejszych czasach dobrostan zwierząt koncentruje się przede wszystkim na ich zdrowiu fizycznym. Istnieje kilka systemów, które mogą automatycznie monitorować stan zdrowia fizycznego zwierząt.

Opracowaliśmy algorytm, aby dekodował chrząkanie świń. Teraz potrzebujemy kogoś, kto przekształci ten algorytm w aplikację, którą rolnicy będą mogli wykorzystać do poprawy dobrostanu swoich zwierząt mówi Briefe.

 

Źródło: Forscher übersetzen Schweinegrunzen in Emotionen

Czytaj także: Dlaczego świnie nie chorują na COVID-19?

 

 

 

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij