Dziś oddajemy w Wasze ręce dodatek specjalny do "Weterynarii w Terenie" czyli tegoroczną Monografię dotyczącą chorób koni! Zajrzyj do środka i zobacz co przygotowaliśmy w tym roku!

Drodzy Czytelnicy,

Kilka dni temu dotarła do nas smutna wiadomość. Zmarł prof. Jerzy Kita. Jeden z założycieli i długoletni Prezes Polskiego Towarzystwa Hipiatrycznego. Nasz nauczyciel, mentor i przyjaciel, Wujek Jurek… Prof. Kita był znakomitym lekarzem weterynarii, naukowcem i dydaktykiem – wychowawcą i nauczycielem wielu pokoleń lekarzy weterynarii i studentów. Dwukrotnie był Dziekanem WMW w Warszawie oraz kierownikiem Zakładu Chorób Zakaźnych WMW w Warszawie, członkiem zarządu i prezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych. Zawsze życzliwy, oddany sprawom ludzi i zwierząt. Cześć Jego pamięci.

Powoli wracamy do normalności, przynajmniej jeśli chodzi o stan pandemii. Właśnie przed chwilą usłyszałem w radio obiecujące informacje dotyczące jego zniesienia od połowy maja. Wobec tego cieszę się, że podjąłem decyzję o powrocie do organizowania naszych corocznych wrocławskich konferencji hipiatrycznych. Tegoroczna edycja będzie poświęcona w całości badaniu kupno-sprzedaż koni. Przyczynkiem do takiego tematu konferencji było opublikowanie na stronie PTH oficjalnego protokołu badania kupno-sprzedaż koni. Krok po kroku w trakcie naszego majowego spotkania omówiony zostanie cały etap badania i szczegółowo przedstawione badanie całego konia w aspekcie transakcji handlowej. Jakże ważny jest to temat, niech świadczy fakt, że praktycznie każdy z lekarzy do tej pory opracowywał swój własny protokół, różna była ponadto interpretacja uzyskanych wyników. Oczywiście protokół opracowany przez PTH jest swoistym kompromisem i każdy ma prawo dodać, ewentualnie odjąć, część projekcji bądź badań dodatkowych. Na pewno pomoże mniej doświadczonym lekarzom sprawniej poruszać się w tym świecie i ujednolicić system badania. A jeśli dodatkowo w trakcie konferencji pojawi się dyskusja nad jego kształtem, to tylko z korzyścią dla naszego spotkania. Liczę na to, że w szerokim gronie spotkamy się pod koniec maja na naszej konferencji. Proszę mi wierzyć, ten miesiąc jest wyjątkowo piękny we Wrocławiu! Jeśli dołożyć do tego ogromną porcję wiedzy, możliwość spotkania ze znajomymi i posiedzenia przy ognisku w trakcie wieczornego spotkania, nie pozostaje nic innego jak tylko wziąć w niej udział. Do zobaczenia we Wrocławiu.

prof. dr hab. Artur Niedźwiedź

VET-Kwestionariusz

Tworzymy zgrany tandem – rozmowa z lek. wet. Miłoszem Grabskim oraz piel. wet. Julią Grabską
Monika Mańka

KONIE

Zmiany w przepisach dotyczących wprowadzaniakoniowatych na teren Unii Europejskiejoraz aktualna sytuacjana granicy polsko-ukraińskiej
Katarzyna Płoneczka-Janeczko, Monika Kotowicz,
Monika Ojak-Zwirn

Zołzy – czy mamy możliwościimmunoprofilaktyki?
Lucjan Witkowski, Monika Żychska, Alicja Rakowska

Czerniak u koni
Marcin Jasiak, Olivia Gugała, Artur Niedźwiedź

Grzybicze zapalenie macicy u klaczy – przyczyny, diagnostyka oraz leczenie
Tomasz Wolski, Łukasz Oktawiec, Artur Niedźwiedź

Tasiemczyca jednokopytnych – mało znany problem w hodowli koni
Krzysztof Tomczuk, Maria Studzińska,
Klaudiusz Szczepaniak, Marta Demkowska-Kutrzepa,Monika Roczeń-Karczmarz

Jak odpowiedni dobór klaczy biorczynii jej synchronizacja wpływają na powodzenietransferu zarodków u klaczy
Małgorzata Godlewska, Anna Grabowska

Kontuzje mięśnia międzykostnego – częsty uraz koni sportowych
Aleksandra Skrabska, Aleksandra Figiel,
Magdalena Szklarz, Maciej Janeczek

Rak płaskonabłonkowy zatoki szczękowej kuca – opis przypadku
Marta Rykała, Wojciech Łamasz, Miłosz Grabski,
Wojciech Borawski

 

Zostań naszym prenumeratorem i otrzymuj dodatek tematyczny "Monografia - Choroby Koni" co roku
w pakiecie z prenumeratą!


Bądż na bieżąco z naszymi nowościami!

Zapisz się do newslettera

Obserwuj nas na Instagramie #vetkompleksowo

Szukaj nas na Facebooku Praktycznie o Weterynarii

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij