Nowy numer "Weterynarii w Terenie" już dostępny! Zobacz co znajdziesz w środku

Drodzy Czytelnicy!

W przyszłym roku akademickim na kierunku weterynaria Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu po raz pierwszy zostanie poprowadzony dla studentów kurs kompetencji miękkich. Z uwagi na obowiązujące przepisy, póki co w formie kursu, jednak w przyszłości miejmy nadzieję jako przedmiot obligatoryjny. Jakie treści chcemy przekazywać? Komunikacja lekarz – klient, zdrowie psychiczne lekarza weterynarii, ścieżki rozwoju, praca zespołowa, i wiele innych. Niezmiernie się cieszę, że pozyskaliśmy w tym celu współpracę z dr Natalią Strokowską, która ten kurs poprowadzi. Skorzystają nasi studenci, a w dalszej perspektywie społeczność weterynaryjna oraz nasi klienci. Dlaczego po raz kolejny o tym wspominam? Kompetencje miękkie to nowy obszar wiedzy, a jednocześnie ogromnie istotny. Kilka lat temu potrzeba ta została zauważona przez EAEVE i kładziony jest ogromny nacisk na tego rodzaju umiejętności. Oczywiście taka konieczność została również zauważona przez samorządy weterynaryjne wielu krajów, stąd powszechny nacisk na kształcenie w tym zakresie. Dlaczego te kompetencje są takie istotne? Między innymi dlatego, że do prawidłowego funkcjonowania zespołu niezbędna staje się umiejętność rozumienia, szanowania i doceniania odmiennych i różnorodnych kompetencji twardych innych członków zespołu. Do tej grupy kompetencji należy zaliczyć również umiejętność zarządzania nie tylko zespołem, lecz także własnym czasem i karierą, radzenia sobie w sytuacjach trudnych lub konfliktowych. Ponadto kompetencje miękkie postrzegane są jako kluczowe w zakresie poprawnego funkcjonowania w zespole, budowania dobrych relacji i zapobiegania wypaleniu zawodowemu. Dlatego zachęcam Państwa do przyjrzenia się tej stosunkowo nowej gałęzi wiedzy. I korzystania z niej! Ten numer „Weterynarii w Terenie” częściowo zdominowały tematy parazytologiczne. Pasożyty, pomimo coraz większej wiedzy zdobywanej na ich temat, coraz lepszych sposobów zwalczania oraz poprawy warunków sanitarnych, nadal stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt, a także jakości żywności pochodzenia zwierzęcego. Obserwuje się wzrost częstości zarażenia pasożytami związany z przemysłem spożywczym, pojawiają się nowe patogeny oraz nowe choroby pasożytnicze związane ze zmianami cywilizacyjnymi i turystyką. Innym bardzo istotnym problemem jest wzrost oporność pasożytów na leki. Dlatego cieszę się, że te tematy znajdują się w naszym numerze. Mam nadzieję, że spotkają się z Państwa uznaniem.

 

Życzę przyjemnej lektury

prof. Artur Niedźwiedź

redaktor naczelny

 

 

Od pierwszego tegorocznego numeru "Weterynaria w Terenie" drukowana jest na papierze ekologicznym wyprodukowanym w 100% z makulatury. Papier ten może być poddany ponownemu procesowi recyklingu.

♻️ Razem w stronę eko! ♻️

 

 

 W numerze:

 

✓ TEMAT SEZONU

✓ VET-KWESTIONARIUSZ

✓ E-KROWA

✓ BYDŁO

✓ BYDŁO/CEVOLUTION

✓ BYDŁO

✓ BYDŁO/Z TERENU

KONIE

TRZODA CHLEWNA

DOBRZE WIEDZIEĆ

 ✓ STOPMASTITIS

 

Dołącz do grona prenumeratorów „Weterynarii w Terenie”!

 

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij