Dzień Praw Zwierząt w Polsce przypada co roku 22 maja, a jego obchody mają na celu przypomnienie wszystkim ludziom o prawach zwierząt, przede wszystkim o prawie do: godnego życia, bezpieczeństwa i wolności!

Dzień Praw Zwierząt w Polsce przypada co roku 22 maja, a jego obchody mają na celu przypomnienie wszystkim ludziom o prawach zwierząt, przede wszystkim o prawie do: godnego życia, bezpieczeństwa i wolności!

Organizacje, które aktywnie działają na rzecz prawa zwierząt przypominają nam o zdolności odczuwania i indywidualnych potrzebach stworzeń, które na co dzień trafiają do naszych gabinetów, jako nasi pacjenci, ale również tych dziko żyjących. Niestety, mimo licznych akcji edukacyjnych sytuacja wielu zwierząt na świecie wciąż nie napawa entuzjazmem.

Dzień Praw Zwierząt to moment w roku, w którym skupiamy się na konieczności działania. Sami nie zdajemy sobie często sprawy z tego, jak postępowanie i decyzje jednego człowieka mogą wpłynąć na stan całego ekosystemu i żyjących w nim zwierząt. Dlatego tak ważne jest odpowiedzialne i wspólne działania na rzecz ochrony zwierząt, które potrzebują naszej opieki i prawa do swobodnego i bezpiecznego życia.

W Polsce działają organizacje, które swoi działaniem są w stanie pomóc, gdy w grę wchodzi zagrożenie życia i zdrowia zwierzęcia – przedstawiciele organizacji broniących praw zwierząt, w asyście policjanta, strażnika gminnego lub lekarza weterynarii, mogą na podstawie obowiązującego prawa odebrać zwierzę właścicielowi, który je zaniedbuje.

dzięki uprzejmości TOZ

W ramach uczczenia tego dnia i przyświecających mu idei rozmawialiśmy z przedstawicielem organizacji, której głównym celem jest pomoc zwierzętom. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami to pierwsze w Polsce stowarzyszenie społeczne działające na rzecz praw i opieki nad zwierzętami w sposób ciągły i zorganizowany od 1864 r.

Za co najbardziej cenią sobie Państwo możliwość pracy ze zwierzętami?

Zwierzęta potrafią kochać bezwarunkowo i z pełnym oddaniem, niezależnie od tego jakim człowiekiem się jest. Zwierzę nie ocenia i nie oczekuje a w zamian daje cały swój świat. Spojrzenie pupila na „swojego” człowieka jest wyrazem bezgranicznego zaufania. Każdego dnia wybaczają nam również bardzo wiele niefrasobliwych zachowań oraz ignorowania ich subtelnych sygnałów. Praca ze zwierzętami uczy również respektu i nieustannie przypomina, że świat jest miejscem dla wszystkich żywych stworzeń i każde z nich ma swoją autonomię.


Co jako społeczeństwo możemy i powinniśmy już dziś zrobić dla ochrony praw zwierząt?

Pamiętajmy o poświęcaniu zwierząt dla naszego bezpieczeństwa i wygody. Nawet najlepsze prawo będzie martwe jeśli nie będziemy ludźmi na wskroś etycznymi i moralnymi. Pamiętajmy, że zwierzę jest istotą czującą i tam gdzie widzimy, że dzieje się źle podejmujmy działania, nie pozostawajmy obojętni. Obojętność może zabijać. Jako Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce podejmujemy rocznie kilkanaście tysięcy interwencji rocznie. Jednak jest to walka ze skutkami, a nam zależy na tym, aby zapobiegać zamiast zwalczać chorobę. Dlatego dbajmy o to, aby nasze otoczenie miało wiedzę jak należy odpowiednio obchodzić się z naszymi braćmi mniejszymi.

Czego życzą Państwo zwierzętom w dniu ich święta?

Mamy trzy życzenia:
Żeby ze strony człowieka nie spotykało ich cierpienie oraz bezmyślność.
Żeby mogły żyć zgodnie ze swoimi naturalnymi instynktami, otoczone odpowiednią opieką w wymagających tego przypadkach.
Żeby nigdy nie zabrakło ludzi dobrych woli, którzy chcą im pomagać i wspierać.

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij