Genetyka jest dziś wykorzystywana na wielu płaszczyznach, w medycynie weterynaryjnej pozwala na przewidywanie podatności na choroby dziedziczne oraz umożliwia mapowanie genomu wielu gatunków zwierząt.

Naukowcy z Laboratorium Genetyki Weterynaryjnej UC Davis dokonali odkrycia w dziedzinie genetyki koni. Obserwacje naukowców są przykładem początków czołowego mechanizmu zmienności biologicznej – mutacji w DNA.

W Wau Eyre Farm w Nowej Zelandii urodziła się wyjątkowa klacz rasy Standardbred. Umaszczenie koni tej rasy jest zazwyczaj gniade, ciemnogniade, kasztanowe, czarne lub szare, ta urodziła się z białymi plamkami.

 

Laboratorium dysponuje wiedzą oraz technologią, która pozwala określić nowe pochodzenie umaszczenia klaczy. Dodatkowo Laboratorium Genetyki Weterynaryjnej UC Davis nawiązało współpracę z InfogeneNZ, żeby potwierdzić pochodzenie, wykorzystując panele podstawowe i rezerwowe Międzynarodowego Towarzystwa Genetyki Zwierząt.

 

Kolejno pracownicy Laboratorium przeprowadzili analizę genetyczną w celu zbadania znanych mutacji. Odkrycie nowego wariantu ostatecznie umożliwił eksperyment sekwencjonowacja amplikonów Ion Torrent S5.

 

Po przeprowadzeniu badań, pracownicy Laboratorium Genetyki Weterynaryjnej UC Davis School of Veterinary Medicine odkryli, że wzór u źrebięcia jest mutacją de novo. Oznacza to, że wzór nie został odziedziczony ani po ojcu, ani po matce źrebięcia, a pojawił się w trakcie jego rozwoju.

 

Dyrektor laboratorium, dr Rebecca Bellone powiedziałaTo odkrycie pokazuje, że hodowla pozostaje istotnym elementem pomagającym nam zrozumieć sposób, w jaki zachodzą mutacje i ich wpływ na świat zwierząt.

Pełny artykuł jest dostępny na stronie: http://doi.org/10.1111/age.13222

 


Źródło: Genetic analysis identifies novel mutation in Standardbred hors

 

 

 

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij