Genetyka jest dziś wykorzystywana na wielu płaszczyznach, w medycynie weterynaryjnej pozwala na przewidywanie podatności na choroby dziedziczne oraz umożliwia mapowanie genomu wielu gatunków zwierząt.
W Wau Eyre Farm w Nowej Zelandii urodziła się wyjątkowa klacz rasy Standardbred. Umaszczenie koni tej rasy jest zazwyczaj gniade, ciemnogniade, kasztanowe, czarne lub szare, ta urodziła się z białymi plamkami.
Laboratorium dysponuje wiedzą oraz technologią, która pozwala określić nowe pochodzenie umaszczenia klaczy. Dodatkowo Laboratorium Genetyki Weterynaryjnej UC Davis nawiązało współpracę z InfogeneNZ, żeby potwierdzić pochodzenie, wykorzystując panele podstawowe i rezerwowe Międzynarodowego Towarzystwa Genetyki Zwierząt.
Kolejno pracownicy Laboratorium przeprowadzili analizę genetyczną w celu zbadania znanych mutacji. Odkrycie nowego wariantu ostatecznie umożliwił eksperyment sekwencjonowacja amplikonów Ion Torrent S5.
Po przeprowadzeniu badań, pracownicy Laboratorium Genetyki Weterynaryjnej UC Davis School of Veterinary Medicine odkryli, że wzór u źrebięcia jest mutacją de novo. Oznacza to, że wzór nie został odziedziczony ani po ojcu, ani po matce źrebięcia, a pojawił się w trakcie jego rozwoju.
Dyrektor laboratorium, dr Rebecca Bellone powiedziała‒ To odkrycie pokazuje, że hodowla pozostaje istotnym elementem pomagającym nam zrozumieć sposób, w jaki zachodzą mutacje i ich wpływ na świat zwierząt.
Pełny artykuł jest dostępny na stronie: http://doi.org/10.1111/age.13222
Źródło: Genetic analysis identifies novel mutation in Standardbred hors