W ostatnich dniach świat obiegła informacja o nowej szczepionce na ASF, która już za niedługo może wejść do obiegu i stać się szansą do opanowania tej choroby także w naszym kraju.

Już w zeszłym roku pojawiały się pierwsze doniesienia o szczepionce nowej generacji przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń, która została wynaleziona i przetestowana w Wietnamie. Wyniki jej testów okazały się wyjątkowo obiecujące, a Wietnamczycy właśnie rozpaczają jej produkcję na światową skalę.

Chociaż na całym świecie opublikowano ponad 4000 badań naukowców dotyczących wirusa i opracowania szczepionki, do tej pory nie istniała komercyjna szczepionka przeciwko ASF. Navetco National Veterinary JSC (Navetco), które jest jednostką kontrolowaną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wietnamu właśnie zakończyło program pilotażowy dotyczący stosowania nowej, żywej szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń, przyniósł on bardzo pozytywne rezultaty.

Afrykański pomór świń jedna z najbardziej wyniszczających chorób zwierząt hodowlanych, została po raz pierwszy wykryta w Wietnamie w lutym 2019 roku i zmusiła ten kraj w 2021 r. do wybicia około jednej piątej stad świń. W Polsce ta choroba jest także olbrzymim problemem, od początku swojego pojawienia się na terenie naszego kraju przyczyniła się ona do ogromnych strat w stadach trzody chlewnej.

Czy możemy uznać, że szczepionka jest skuteczna?

Z opublikowanych badań, które objęły ponad 70 zwierząt satysfakcjonujące, pozytywne rezultaty testu zanotowano u 100% zwierząt już po dwóch tygodniach po podaniu szczepionki. Została ona opracowana w oparciu o szczep pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, które badały wirusa przez ponad dekadę. W lutym 2020 roku Wietnam oficjalnie zwrócił się do Stanów Zjednoczonych o przekazanie genetycznie zmienionych próbek wirusa opracowanego przez amerykańskie laboratorium w celu ułatwienia produkcji szczepionki. Szczepionka nosi nazwę handlową NAVET-ASFVAC i będzie produkowana przez National Veterinary JSC (Navetco) pod nadzorem MARD, a jej spodziewana cena to około 1,50 USD za dawkę. Jak zaznacza wietnamski wiceminister rolnictwa RiRW SRW Phung Duc Tien, bezpieczeństwo i skuteczność nowego produktu zostały potwierdzone przez Agricultural Research Service podlegający Departamentowi Rolnictwa USA.

Wietnam to pierwszy kraj na świecie, który ogłosił udaną produkcję komercyjnej szczepionki przeciwko ASF, produkt ma nie tylko zaspokajać zapotrzebowanie rynku wietnamskiego, ale także ma ogromny potencjał eksportowy. Wietnam planuje wyprodukować 4 serie szczepionki po 10 000 dawek każda i chce rozpocząć komercyjną produkcję szczepionki już w drugim kwartale 2021 roku.

Oprócz szczepionki Navetco, Uniwersytet Rolniczy i Wietnamska Akademia Nauk Rolniczych współpracowały również z zagranicznymi ekspertami w celu zbadania i wyjaśnienia mechanizmu przetrwania świń w ogniskach choroby. W innym miejscu dostawca usług rolniczych, Dabaco, koncentruje swoje źródła energii we współpracy z infrastrukturą w celu prowadzenia produkcji szczepionek. Do tej pory grupa osiągnęła szereg sukcesów w badaniach i testach.

 

Źródło: https://vir.com.vn/worlds-first-vaccine-developed-for-asf-93995.html

 

Szczepionka polska: Badania nad szczepionką przeciwko ASF prowadzone w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, w Zakładzie Chorób Świń (ZCHS) od 2017 r., w związku z realizacją grantu pt.: „Konstrukcja rekombinowanego szczepu wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASFV) przy użyciu techniki CRISPR/Cas9 oraz określenie jego właściwości biologicznych in vitro na modelu świń”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, nr UMO- 2016/21/D/NZ6/00974.

>>> Dowiedź się więcej <<<

Najnowsze informacje i ulotki dotyczące ASF:

>>> https://www.gov.pl/web/psse-nowa-sol/informacje-dot-asf <<<

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij