Sprzedaż leków weterynaryjnych, za pośrednictwem Internetu rośnie z roku na rok – problem polega na tym, że w znacznej mierze jest ona nielegalna.

04.08.2022r.

Sprzedaż leków weterynaryjnych, za pośrednictwem Internetu rośnie z roku na rok – problem polega na tym, że w znacznej mierze jest ona nielegalna. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET, 63% procent jego członków obserwuje nasilenie tego zjawiska. Zagadnienie dotyczy zarówno leków OTC, jak i leków na receptę, podawanych zwierzętom domowym oraz gospodarskim. Zakup leków z niewiadomego źródła, może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia zwierząt, ale także i ludzi.

Produkty nieznanego pochodzenia, najczęściej pojawiają się na platformach sprzedażowych i portalach społecznościowych. Warto zaznaczyć, że od stycznia nowe rozporządzenie UE 2019/6, umożliwia sprzedaż leków weterynaryjnych przez Internet, ale tylko tych bez recepty. Leki OTC dla zwierząt mogą być sprzedawane przez ściśle określone podmioty. Listę firm i sklepów, które mogą legalnie obracać w handlu detalicznym lekami OTC dla zwierząt, można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego. Obecnie spis ten zawiera 102 podmioty.

– Skala problemu sprzedaży leków przez podmioty nieuprawnione jest bardzo duża. Z naszego badania wynika, że 75 proc. członków stowarzyszenia otrzymuje sygnały o tego typu procederze. Pochodzą one głównie od klientów. Niezwykle groźnym dla życia zwierząt zjawiskiem jest handel lekami na receptę, które powinny być ściśle kontrolowane przez stosowne organy państwa. Tu połowa firm członkowskich spotkała się z takim zjawiskiem. Kupujący takie leki z niewiadomego źródła, nie ma pewności czy dany specyfik zawiera substancję czynną lub, czy był prawidłowo przechowywany, a wręcz istnieje realne zagrożenie, że zakupiony produkt może zawierać szkodliwe substancje – alarmuje Radosław Knap, sekretarz generalny stowarzyszenia POLPROWET.

Niemal 90% producentów, przynajmniej raz w roku zgłosiło nielegalną sprzedaż do Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego, jednak coraz częściej nie ma miesiąca bez takich zgłoszeń. Najczęściej o takiej sprzedaży informują producentów sami klienci, natomiast część zgłoszeń jest wynikiem pojawienia się niepożądanych skutków u zwierzęcia.

– Podanie swojemu pupilowi leku na receptę niewiadomego pochodzenia, czy nawet zastosowanie obroży przeciw kleszczowej z niezweryfikowanego źródła, w najlepszym przypadku może skończyć się brakiem działania takiego środka, a w najgorszym śmiercią zwierzęcia. Sam brak działania przykładowej obroży jest także zagrożeniem, ponieważ zwierzę nie jest chronione przed groźnymi pasożytami, a leczenie chorób przenoszonych przez pasożyty, to długotrwały i kosztowny proces, bez gwarancji sukcesu – mówi Robert Kaszyński, lekarz weterynarii oraz przewodniczący zarządu POLPROWET.

Sprzedaż leków weterynaryjnych na receptę przez Internet jest nielegalna. Niestety walka z procederem jest bardzo trudna. Platformy sprzedażowe zalewane są produktami z Chin i innych źródeł wątpliwego pochodzenia. Nie ma także szybkiej ścieżki pozwalającej błyskawicznie wyłączyć taką ofertę. Przypadkami naruszeń przepisów zajmuje się GIW, który zgłasza każdy przypadek do odpowiednich służb.

– Każdy podmiot, który oferuje na polskim rynku weterynaryjne leki na receptę przez Internet, robi to z naruszeniem prawa i naraża się na sankcje – także karne. Warto to uświadamiać także hodowcom i właścicielom zwierząt – mówi Filip Dymitrowski z kancelarii MOYERS.

Ogromną rolę w przeciwdziałaniu temu niebezpiecznemu procederowi odgrywa świadomość samych kupujących. Wiedza o tym, jak bezpiecznie można kupić leki OTC dla zwierząt przez Internet, ciągle jest niewielka. Rozporządzenie umożliwiające taki zakup działa od stycznia tego roku, dlatego POLPROWET przygotował akcję edukacyjną w mediach społecznościowych mającą zwrócić uwagę na problem nielegalnej sprzedaży leków weterynaryjnych w Internecie. Kampania pod hasłem „One Ci ufają” skierowana jest zarówno do właścicieli zwierząt, jak i hodowców.

Akcję patronatem objęła redakcja Weterynarii w Praktyce.


Dane pochodzą z badania z czerwca 2022 roku przeprowadzonego wśród członków stowarzyszenia POLPROWET.

O POLPROWET

Polskie Stowarzyszenie Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET reprezentuje 16 działających w Polsce firm sektora leków weterynaryjnych i innych produktów zdrowotnych dla zwierząt, które co dzień zapewniają leki, szczepionki i innowacyjne narzędzia do opieki nad milionami zwierząt. POLPROWET jest członkiem międzynarodowej organizacji AnimalhealthEurope.
Do wspólnych celów członków POLPROWET należy podkreślenie znaczenia zdrowych zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich oraz zademonstrowanie społeczeństwu niezawodności i wartości proponowanych rozwiązań. Zapewniając dostępność produktów zdrowotnych dla zwierząt, możemy pomóc zoptymalizować zarządzanie zdrowiem, jednocześnie przyczyniając się do zrównoważenia produkcji żywności i utrzymania zdrowia i dobrostanu zwierząt towarzyszących, które mieszkają w naszych domach.

Kontakt dla mediów:

Łukasz Matusik, PR Manager, lukasz@lulkiewiczpr.pl tel. +48 696 464 654

Radosław Knap, Sekretarz generalny, rknap@polprowet.pl, tel. +48 602 186 077

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij