W Puławach 27-28 maja 2022 r. odbyła się Konferencja Naukowa pt. „Nowe formy profilaktyki i terapii wybranych chorób bydła” zorganizowana przez PIWet-PIB w Puławach, Polskie Stowarzyszenie Bujatryczne oraz firmę Ceva.

Konferencja objęta została honorowym patronatem Henryka Kowalczyka, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Na oficjalnym otwarciu Konferencji uczestników powitali dr Paweł Meyer, Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii oraz prof. Krzysztof Niemczuk, Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Dwudniowe spotkanie podzielono na trzy sesje wykładowe, podczas których ponad 300 uczestników mogło wysłuchać prelekcji specjalistów z zakresu chorób bydła. Podczas I sesji, która objęła cały pierwszy dzień Konferencji, wygłoszono aż sześć prezentacji na temat gorączki Q. Wśród prelegentów znaleźli się: prof. nadzw. Monika Szymańska-Czerwińska i prof. Krzysztof Niemczuk z PIWet-PIB Puławy, którzy otworzyli i zamknęli swoimi wykładami I sesję, dr Raphael Guatteo z Francji, dr Piet Vellema z Holandii, dr Giorgio Valla z Włoskiego oddziału firmy Ceva oraz dr Sławomir Koźmiński z firmy Bovi Vet Service. Po zakończeniu prelekcji otwarto panel dyskusyjny, a następnie wieczorem udano się na spotkanie towarzyskie do Gościńca nad Wisłą. Drugiego dnia na uczestników czekały kolejne dwie sesje wykładowe. Podczas II sesji skupiono się na temacie problemów w rozrodzie i zdrowiu cieląt. Specjaliści drugiej sesji, którzy kolejno wygłaszali swoje prezentacje: prof. Maria Katkiewicz z SGGW, prof. Jędrzej Jaśkowski z UMK Toruń, prof. Zygmunt Kowalski i dr hab. Paweł Górka z UR Kraków, dr hab. Marek Gehrke z Torunia oraz prof. Tadeusz Stefaniak i prof. Paulina Jawor z UPWr. Sesja III dotyczyła chorób zakaźnych i zatruć bydła i cieląt. Swoją wiedzą z uczestnikami podzieliło się trzech specjalistów z PIWet-PIB Puławy – prof. Jerzy Rola, prof. Mirosław Polak, i prof. Krzysztof Kwiatek, oraz dr Michał Bednarskiz UPWr.
Po każdej sesji można było wziąć udział w dyskusji z wykładowcami. Po III części spotkania nastąpiło oficjalne podsumowanie i zamknięcie Konferencji przez prof. dr. hab. Dariusza Bednarka z PIWet-PIB Puławy. Wydarzenie było świetną okazją do wymiany doświadczeń oraz zapoznania się z najnowszymi danymi i wynikami badań naukowych.


Opracowała: Karolina Osys

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij