Krowy powinny odpoczywać co najmniej 10-12 godzin dziennie. Skrajnie niskie wartości mogą świadczyć o chorobie zwierząt.

Cassandra Tucker, profesor nauk o zwierzętach i badaczka zachowań zwierząt z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, podzieliła się  podczas niedawnego webinaru podzieliła się wynikami badań dotyczących zachować u krów. W jednym z przeprowadzonych badań grupa krów była zmuszana do stania przez 4 godziny, a następnie była karmiona. Grupa kontrolna natomiast nie była zmuszana do stania, ale była karmiona w tym samym czasie. Jak pokazały wyniki, krowy, które stały przed karmieniem, jadły średnio przez 29 minut, a grupa kontrolna  – przez 95 minut.

Jak mówi prof. Tucker: „[Krowy] rekompensowały sobie utracony czas odpoczynku, co znacznie skracało czas, który poświęcały na jedzenie. Z tych i innych badań, nasz nadrzędny wniosek jest taki, że krowy pragną odpoczynku i będą go przedkładać nad inne potrzeby”.

Kolejne badanie wykazało, że krowy wybiorą odpoczynek nawet w mniej niż idealnych warunkach. Wystawiono w nim grupę krów na wybór pomiędzy błotnistym corralem a betonową płytą do karmienia. Początkowo krowy rezygnowały z odpoczynku, spędzając niemal 8 godzin mniej na leżeniu niż grupa porównawcza, która była trzymana w suchym corralu. Zmieniło się to w czwartym dniu badania, kiedy krowy wybrały leżenie na betonie, by znormalizować swój czas odpoczynku.

Cassandra Tucker zaproponowała kilka rad, by pomóc krowom w osiągnięciu potrzebnego odpoczynku:

  • Unikaj zmuszania krów do stania przez więcej niż 3 godziny. Modyfikacji mogą wymagać podróże do i z dojarni oraz czas spędzony w blokach na zadaniach związanych ze zdrowiem stada i reprodukcją.

  • Nie należy interpretować wszystkich czasów leżenia jako standardowych. Kulawe krowy mogą odpoczywać dłużej niż zdrowe, jednak w tym przypadku wydłużony czas leżenia nie będzie korzystny. Dodatkowo krowy wypasane odpoczywają mniej niż krowy żyjące w zamknięciu.

  • Przestrzeń również ma znaczenie. Krowy nie będą dobrze odpoczywać, jeśli nie mogą znaleźć miejsca do położenia się, dlatego też należy odpowiednio zarządzać zagęszczeniem stada.

  • Należy dążyć do uzyskania wygodnych powierzchni do odpoczynku. Krowy pragną miękkich i suchych powierzchni. Zawsze wybierają najsuchszą opcję, a czas ich leżenia skraca się, gdy wzrasta wilgotność powierzchni.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij