Czy termografia jest przyszłością medycyny weterynaryjnej oraz rehabilitacji koni? Na to pytanie odpowiadają naukowcy UPWr.

Badania prowadzone przez prof. Marię Soroko-Dubroviną z UPWr sprawdzały jak metoda diagnostyczna, którą jest termografia może zostać wykorzystana w pracy hipiatrów. Kamera termowizyjna, która odbiera radiację elektromagnetyczną, promieniowanie podczerwone emitowane przez badaną powierzchnię ciała, przekształca swój pomiar na wartość temperatur w formie termogramu. Dzięki takim odczytom można zdiagnozować m. in. toczący się w organizmie zwierzęcia stan zapalny. Termografia wykorzystywana jest głównie w diagnostyce ortopedycznej koni. Jak w swojej wypowiedzi dla portalu upwr.edu.pl tłumaczy prof. Soroko-Dubrovina:

– Każdy wzrost temperatury oznacza stan zapalny i co ważne w termografii możemy go wykryć, nawet w stanie podklinicznym zapalenia, kiedy zwierzę nie daje widocznych objawów. Kamera termowizyjna jest na tyle czułym urządzeniem, że potrafi wykryć zmiany temperatury do 0,1º C. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykazać zachodzące w organizmie zwierzęcia zmiany chorobowe zanim się w pełni rozwiną.

Termografia pomimo swojej długiej historii, przez wiele lat była bardzo niedocenianym narzędziem diagnostycznym, pomimo swojej bezinwazyjności i niezwykłej czułości, nawet na niewielkie zmiany temperatury w ciele zwierzęcia, zmagała się z brakiem dobrej jakości sprzętu oraz niedoborem wykwalifikowanych w zakresie jej stosowania lekarzy.

Sytuacja diametralnie zmieniła się w latach 90-tych. Dziś jest to narzędzie pomagające, które pomaga w lokalizowaniu kontuzji, wspiera wysiłki fizjoterapeutów oraz trenerów, ja również podkuwaczy.

Do sprzedaży trafia właśnie dodruk książki prof. Soroko-Dubroviny „Equine Thermography in Practice” wydanej z brytyjskim wydawnictwem CABI. W krótce na rynku pojawi się także reedycja publikacji.

 

My zapraszamy do przeczytania artykułu dostępnego na wetwterenie.elamed.pl:

Zastosowanie termografii w diagnostyce ortopedycznej koni – opis przypadku

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij