Portal Pig Progress poinformował, że naukowcy pracują nad promieniowaniem plazmowym, które ma znaleźć zastosowanie w produkcji trzody chlewnej.

Portal Pig Progress poinformował, że naukowcy z Instytutu Badawczego Energetyki w Moskiewskim Państwowym Uniwersytecie Technicznym razem z Rosyjskim Związkiem Producentów Wieprzowiny pracują nad promieniowaniem plazmowym, które ma znaleźć zastosowanie w produkcji trzody chlewnej.

 

Plazma to zjonizowany gaz, który może przewodzić ładunki elektryczne. Zimna plazma emituje promieniowanie do otoczenia, pobudza wytwarzanie szkodliwych wolnych rodników w organizmach oraz niszczącego nadtlenku wodoru oraz ozonu. Dzięki temu zimna plazma wykorzystywana jest między innymi do dezynfekcji żywności, narzędzi chirurgicznych, paszy oraz oczyszczania ran. Podczas prób terenowych okazało się, że promieniowanie plazmowe jest w stanie zniszczyć nawet pałeczki wąglika i wirus polio. Istotnym jest, że czynniki wytwarzane przez tę technologię są szkodliwe również dla ludzi i zwierząt, dlatego też dezynfekcję należy przeprowadzać jedynie w pustych pomieszczeniach.

 

Widmo promieniowania plazmowego jest bliskie naturalnemu promieniowaniu słonecznemu, zawiera jednak znaczną część biologicznie aktywnego ultrafioletu. Należy przyznać, iż ta technologia jest bardzo kosztowna, ale, zdaniem naukowców, może przynieść spore korzyści dla branży.

 

Źródło:

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij