Naukowcy z LIC i CRV prowadzą badania, dzięki którym nowozelandzcy hodowcy będą mogli utrzymywać w swoich stadach krowy-córki z grupy niskoemisyjnej.

Naukowcy z LIC i CRV prowadzą badania, dzięki którym nowozelandzcy hodowcy będą mogli utrzymywać w swoich stadach krowy-córki z grupy niskoemisyjnej, a następnie porównać wytwarzany przez nie metan z emisjami córek buhajów o najwyższej zawartości metanu.

 

Cielęta mają się urodzić w przyszłym roku, natomiast wspomniane firmy mają nadzieję na udostępnienie do sprzedaży ras niskometanowych od 2026 roku.

 

Metan jest rozkładany kiedy żwacz lub układ żołądkowy rozkłada pokarm. Gaz cieplarniany jest wytwarzany przez bakterie w żwaczu jako produkt uboczny. Na ogół jest wydalany jako beknięcie.

 

Naukowcy prowadząc badania, zmierzyli zawartość metanu w bekach 300 byków. Kojce miały specjalne maszyny, do których byki mogły wkładać głowy w celu otrzymania porcji peletu. Tym sposobem zwierzęta były zajęte przez 5 minut, w trakcie których maszyna mierzyła metan w ich oddechu.

 

Istnieje teoria, zgodnie z którą im więcej zwierzę zje, tym więc metanu emituje. Co ciekawe opisane badanie wbrew tej teorii wykazało, że przy tej samej ilości paszy niektóre byki produkowały mniej metanu. Na kilogram suchej karmy najniższe emitery wytwarzały mniej niż 18 g metanu. Najwyższe emitery wytworzyły ponad 28 g metanu. Pierwsza grupa jadła średnio tyle samo, co byki wysokometanowe. Zarządzający zespołem naukowym w LIC, Richard Spelman, szacuje, że zmienność genetyczna może stanowić od 10 do 15% różnicy między grupami. Te wyniki są co prawda obiecujące, ale naukowców czeka jeszcze kolejny etap badań: krowy będą zapładniane przez dwie grupy byków, najniższego i najwyższego producenta metanu.

 

Ich córki będą testowane od końca przyszłego roku. Jeśli wykażą te same cechy metanu, co ich ojcowie, szczególnie gdy produkują mleko, wynik potwierdzi, że można hodować krowy o niższej zawartości metanu. Dotychczas naukowcom udało się wyprodukować rasy owiec o niższej zawartości metanu.

 

Richard Spelman dodaje, że nie ma pewności czy to samo dotyczy byków, jednak jego zdaniem możliwe może być również zmniejszenie produkcji metanu w stadzie o co najmniej 15%, zajmie to jednak trochę czasu.

Źródło: w przyszłym roku mogą urodzić się pierwsze krowy niskometanowe

 

 

 

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij