uruchamia nową kategorię — weterynaryjne produkty lecznicze OTC. Od 5 września na Allegro będzie można sprzedawać weterynaryjne produkty lecznicze bez recepty.

Od 5 września na Allegro będzie można sprzedawać weterynaryjne produkty lecznicze bez recepty — czyli leki OTC dla zwierząt. Ich sprzedaż przez Internet, jest możliwa dzięki obowiązującemu od stycznia 2022 roku, rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego UE 2019/6.

Jak podaje Allegro, do tego momentu, wystawianie weterynaryjnych produktów leczniczych bez recepty (OTC), było niezgodne z regulaminem, a oferty takie były usuwane. Na kwestie pojawiania się nielegalnych ofert sprzedaży takich leków, zwrócili uwagę producenci i importerzy leków zrzeszeni w ramach stowarzyszenia POLPROWET.

‒ Mówiąc o sprzedaży leków OTC dla zwierząt przez Internet, warto poruszyć dwie kwestie. Pierwsza to bezpieczeństwo zwierząt i ich właścicieli. Kupując produkty niewiadomego pochodzenia, narażamy naszych podopiecznych. Nieskuteczne, czy wręcz zawierające substancje szkodliwe środki, mogą zaszkodzić zwierzętom i nam samym. Drugim aspektem jest kwestia regulacji prawnych. Leki OTC dla zwierząt, w kanale online, mogą sprzedawać określone podmioty, których lista znajduje się na stronie Głównego Inspektora Weterynaryjnego. Tym bardziej cieszy nas fakt, że Allegro tworzy taką kategorię, zwiększając przez to kontrolę nad pojawiającymi się tam ofertami. Jako stowarzyszenie odbyliśmy rozmowy z przedstawicielami platformy, zwracając uwagę na rosnącą ilość podejrzanych ofert dostępnych w sieci. Dziś wiemy, że nasz głos nie pozostał bez odpowiedzi – podkreśla Radosław Kanap, sekretarz generalny POLPROWET.

W zamieszczonej informacji platforma podaje warunki, jakie trzeba spełnić, aby móc wystawić weterynaryjne produkty lecznicze bez recepty w nowej kategorii. Przede wszystkim oferty będą mogły wystawiać firmy, nie osoby indywidualne. W dodatku firma musi widnieć na wykazie podmiotów opublikowaną na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii. W nowej kategorii będzie można wystawiać produkty tylko w opcji „kup teraz”, a samo ich promowanie nie będzie możliwe. Wyłączona została także możliwość zakupów dla osób poniżej 13. roku życia.

POLPROWET reprezentuje 16 wiodących producentów i generalnych dystrybutorów leków i szczepionek dla zwierząt, obejmując ponad 85% polskiego rynku. Reprezentanci branży zrzeszeni w stowarzyszeniu na co dzień zapewniają lekarzom weterynarii środki do opieki nad milionami zwierząt w Polsce. Organizacja ta współpracuje ze swoim europejskim odpowiednikiem Animal Health Europe, realizując wspólne statutowe cele.

Źródło: Informacja prasowa

Czytaj także: Nielegalna sprzedaż leków weterynaryjnych kwitnie w Internecie

 

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij