Dotychczas zmierzenie poziomu stresu u krów było możliwe przez dokonanie pomiaru poziomu kortyzolu w kale, krwi i ślinie. Niedawno naukowcy odkryli nowy sposób pozwalający na minimalnie inwazyjne wykrywanie stresu u krów.

Naukowcy z Instytutu Badawczego Biologii Zwierząt Gospodarskich w Dummerstorfie zbadali czasowy rozkład zmagazynowanego kortyzolu w sierści zwierząt hodowlanych pod wpływem stresu. Badacze pobrali próbki sierści 34 sztuk bydła, z czego 17 sztuk otrzymywało hormon adrenokortykotropowy (ACTH) co drugi dzień przez cztery tygodnie. Kolejne 17 sztuk bydła z grupy kontrolnej otrzymało jedynie roztwór soli fizjologicznej. Dodatkowo zbadano próbki sierści pod kątem występowania czynników niezależnych od stresu.

Wyniki badania pokazują, że długotrwały stres jest widoczny w zwiększonym stężeniu kortyzolu w różnych rodzajach sierści (okrywie ciała i na ogonie). Dodatkowo w próbce możliwe jest odczytanie historii stresu z kilku miesięcy, w zależności od długości włosów. Ponadto stężenie kortyzolu było istotnie wyższe we włosach ogonowych, niż we włosach na karku, szyi i plecach. Zanieczyszczenie włosów śliną, moczem lub kałem zwiększało stężenie kortyzolu.

Wyższy poziom kortyzolu w sierści wykryto u nowo narodzonych cieląt, w porównaniu z młodym bydłem oraz starszymi jałówkami i krowami. W tym przypadku płeć zwierząt nie miała wpływu na stężenie kortyzolu. Kolejnym odkryciem badaczy było zauważenie u badanych zwierząt wyższego stężenia kortyzolu we włosach w czasie zimy, niż w czasie lata. Dodatkowo na podstawie wyników badań stwierdzono, że badane zwierzęta o czarnej sierści miały wyższe stężenie kortyzolu, niż zwierzęta o białej sierści. Wynika to z faktu, iż pigmenty melaniny w czarnych włosach pochłaniają promieniowanie świetlne.

Odkryta metoda badań w przyszłości może być istotnym elementem w ocenie dobrostanu zwierząt.

 

Źródło: Poziom stresu wyczytany z krowiego futra

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij