Journal of Dairy Scienes opublikowało badanie „W kierunku pomiaru cech osobowości w gospodarstwie i ich związku z zachowaniem i produktywnością wypasanego bydła mlecznego” autorstwa AgResearch i DairyNZ.

Naukowcy uważają, że mamy coraz więcej dowodów wskazujących na to, że osobowość zwierząt hodowlanych jest powiązana z ich produktywnością. Dotychczas testy osobowości bydła mlecznego były jednak zbyt czasochłonne i niepraktyczne dla rolników. Naukowcy w opisanym badaniu zdecydowali się zastosować dwukrotnie pięć krótszych testów behawioralnych na 87 krowach mlecznych.

 

Następnie zbadano, czy zwierzęta są powiązane z innymi działaniami, np. wypasaniem czy produkcją mleka. Dzięki temu naukowcy odkryli, że krowy, które najbardziej boją się ludzi, spędzały mniej czasu w pozycji leżącej. Jak twierdzą prowadzący badanie, miało to krytyczne znaczenie dla dobrostanu zwierzęcia, gdyż pozwalało mu na odpoczynek i przeżuwanie.

 

Dodatkowo badanie wykazało, że spokojniejsze i bardziej ciekawskie krowy pasły się dłużej. Przyczyniło się to prawdopodobnie do większej produkcji mleka.

 

Naukowcy, na podstawie swoich ustaleń, mogli zasugerować, który test osobowości byłby najbardziej praktyczny w gospodarstwie, co pozwoliło rolnikom opracować plany zarządzania poszczególnymi krowami.

 


Źródło: Badania pokazują, że spokojne krowy mogą wytwarzać więcej mleka

 

 

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij