Dziś obchodzimy aż 2 święta ‒ jedno polskie, nieformalne, czyli Dzień Kundelka, ale i to oficjalne ‒ czyli Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt.

Ustawa o Ochronie Zwierząt weszław życie 21 sierpnia 1997 roku, została uchwalona przez Sejm i reguluje kwestie prawne związane z ochroną zwierząt.

Jak możemy przeczytać w Internecie, Ustawa określa:

  • ogólne zasady ochrony zwierząt,

  • zasady transportu zwierząt domowych,

  • zasady uśmiercania i uboju zwierząt,

  • zasady wykorzystywania zwierząt do celów rozrywkowych, widowiskowych, filmowych, sportowych i specjalnych,

  • zasady ochrony zwierząt wolno żyjących,

  • kary za naruszenie przepisów ustawy.

Projekt Ustawy z 1994 roku zakładał, że zwierze powinno być traktowane jako istota czująca i zdolna do odczuwania cierpienia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Zmienić się miało także dotychczasowe prawo mówiące, że zwierzę ma takie same prawa jak rzecz. Zmienić miała się wysokość kary za znęcanie się nad zwierzętami (z 2 lat do roku pozbawienia wolności) oraz nakładać na opiekuna zwierzęcia grzywnę i obarczać go kosztami leczenia. Porzucanie zwierząt stało by się nielegalne, tak samo jak trzymanie na łancuchu szczeniąt do roku życia i suk w ciąży.

Ustawa dotyczyła nie tylko zwierząt towarzyszących, ale również hdowlanych, i tak zakazano by sprzedaży żywych ryb, specjalnego tuczenia cieląt, kaczek i gęsi. Zakazano by zmuszania do kłusu koni, które ciągnęły ładunek, a węzidło i bat miały być skonstruowane w ten sposób, by nie ranić zwierząt. Zabijanie dużych zwierząt warunkowane byłoby ich wcześniejszym ogłuszeniem lub znieczuleniem i mogło zostać przeprowadzone tylko w punktach specjalnie do tego wyznaczonych. Sam transport do rzeźni mógłby trwać maksymalnie 24 gdziny. Zabijaniem drobiu i ryb mogłyby zajmować się tylko osoby wykwalifikowane. Ustawa zahaczyła również o cyrk, gdzie mogłyby występować wyłącznie zwierzęta urodzone w niewoli. Walki psów, corrida i walki kogutów zostałyby całkowicie zakazane. Zakazane zostałoby również testowanie kosmetyków na zwierzętach.

Zajrzyj do naszego działu prawnego i bądź na bieżąco!

Źródło: Ustawa o ochronie zwierząt

 

 

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij