W drugim poście z serii „Specjalista poleca” prof. dr hab. Artur Niedźwiedź opowiedział nam o swoich TOP 3 artykułach z dziedziny KONI na wetwterenie.elamed.pl!

Nie wiesz jaki artykuł wybrać do przeczytania w wolne popołudnie?

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej z danej kategorii?
Potrzebujesz porządnego zastrzyku wiedzy?

W  drugim poście z serii „Specjalista poleca” prof. dr hab. Artur Niedźwiedź opowiedział nam o swoich TOP 3 artykułach z dziedziny koni.

Prof. dr hab. Artur Niedźwiedź na co dzień pracuje w Katedrze Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów, jest też Wydziałowym Kuratorem Studenckich Kół Naukowych, a od 2017 r. pełni funkcję wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Hipiatrycznego. Autor lub współautor ponad 140 prac naukowych, licznych doniesień i komunikatów konferencyjnych oraz monografii i artykułów popularno- naukowych. Od lat kieruje pracami komitetu organizacyjnego konferencji „Nowości w chorobach wewnętrznych koni”. Jest specjalistą z zakresu chorób koni, w zakresie których skupia się na chorobach układu oddechowego i pokarmowego, endokrynologii oraz parazytozach w obrębie przewodu pokarmowego. Poza uczelnią realizuje się jako głowa rodziny i tata małej Hani. My z dumą możemy powiedzieć, że jest naczelnym naszego czasopisma „Weterynaria w Terenie”.

 Jak powiedział nam prof. Artur Niedźwiedź: Od szeregu lat obserwujemy w Polsce dynamiczny rozwój rynku weterynaryjnego, związanego z lecznictwem koni. Jeszcze kilkanaście lat temu dominował model lekarza weterynarii hipiatry, świadczącego szeroko pojęty zakres usług. Aktualnie coraz częściej mamy do czynienia z lekarzami o ściśle określenie specjalizacji, oferujących wysokospecjalistyczny serwis lekarsko-weterynaryjny. W każdym numerze "Weterynarii w Terenie" znajdują się artykuły prezentujące najnowsze doniesienia z zakresu patologii konia. Pisane są one przez praktyków, dla praktyków! Oprócz solidnej porcji wiedzy podstawowej, każdorazowo w takich publikacjach znaleźć można praktyczne uwagi, unikalne wskazówki, wynikające z wiedzy praktycznej, którą nasi autorzy chętnie się dzielą z czytelnikami.

 

TOP 3 artykuł z kategorii konie według prof. Artura Niedźwiedzia

 

  1. Jak prawidłowo ocenić kondycję konia w skali BCS?

Prof. dr hab. Artur Niedźwiedź Powszechnie wiadomo że otyłość i nadwaga to kolejna epidemia ludzkości, z ogromnymi konsekwencjami zdrowotnymi oraz społecznymi. Niestety, problem ten dotyka coraz częściej zwierzęta domowe, jak również hodowlane. Co ciekawe, umiejętność rozpoznania nadwagi u zwierząt domowych wcale nie jest prosta i wymaga znajomości dedykowanych ku temu procedur. Dlatego niezwykle ważna jest umiejętność praktycznego stosowania skali BCS, w określaniu stanu kondycji zwierząt domowych.

 

  1. EOTRH Odontoklastyczna resporcja zębów i hipercementoza

Prof. dr hab. Artur Niedźwiedź EOTRH w literaturze tematu zostało opisane stosunkowo niedawno. Objawy, które ten syndrom zawiera. obserwowane były od zawsze, jednak postępowanie zazwyczaj skupiało się jedynie na leczeniu objawowym. Dziś możliwości wykorzystania radiografii cyfrowej w diagnostyce stomatologicznej u koni pozwala na wykrycie wczesnych przypadków EOTRH i spowolnienie postępu choroby, a w przypadkach zaawansowanych, na wdrożenie radyklanych, jednak potrzebnych metod terapeutycznych.

 

  1. Badanie koni przy transakcjach handlowych

Prof. dr hab. Artur Niedźwiedź Dyskusja nad kształtem tzw. badania kupno-sprzedaż towarzyszy hipiatrom od dawna. Wielokrotne różna jest również interpretacja uzyskanych wyników. Wiele stowarzyszeń hipitrycznych wprowadza własne rekomendacje, które w połączeniu z dedykowanymi protokołami, mają na celu ujednolicenie procedury badania. W tym roku Polskie Towarzystwo Hipiatryczne udostępniło taki protokół, co jest niewątpliwym ułatwieniem dla lekarzy praktyków, i stanowi pierwsze tego typu opracowanie w Polsce.

 

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij